Στην Premier League μετά από 31 χρόνια η Λούτον -Επικράτησε της Κόβεντρι στα πέναλτι, εξασφάλισε 200 εκ. ευρώ - iefimerida.gr

Στην Premier League μετά από 31 χρόνια η Λούτον
Στην Premier League μετά από 31 χρόνια η Λούτον / Φωτογραφία: Twitter

Η Λούτον κέρδισε την Κόβεντρι στη διαδικασία των πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια και παράταση) στον τελικό των μπαράζ ανόδου.

Έτσι, κέρδισε τα 200 εκατομμύρια ευρώ και την επιστροφή της στα σαλόνια του αγγλικού ποδοσφαίρου για πρώτη φορά μετά το μακρινό 1992.

Μοιραίος ο Νταμπό στη διαδικασία των πέναλτι που σούταρε άουτ

Στο πιο «ακριβό» ματς του… πλανήτη, αξίας περίπου 200 εκατ. ευρώ (όσα εισπράττει ο νικητής την επόμενη τριετία από τηλεοπτικά δικαιώματα και χορηγίες) η Λούτον ήταν πολύ πιο αποτελεσματική στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι, καθώς έξι παίκτες της ευστόχησαν από την άσπρη βούλα, ενώ ο Νταμπό της Κόβεντρι αποδείχθηκε μοιραίος σουτάροντας πάνω απ’ τα δοκάρια στο 6ο πέναλτι των «γαλάζιων».

Η Λούτον «έχασε» μόλις στο 8ο λεπτό τον αρχηγό της Τόμ Λόκιερ, ο οποίος «κατέρρευσε» στον αγωνιστικό χώρο κι αποχώρησε από το γήπεδο με φορείο, αλλά έχοντας τις αισθήσεις του, δίνοντας τη θέση του στον Μπερκ. Παρόλα αυτά ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα, με τον «κεραυνό» του Κλαρκ στο 23’ έπειτα από τρομερή ενέργεια κι ασίστ του Αντεμπάγιο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κόβεντρι ήταν η καλύτερη ομάδα μέσα στο γήπεδο, ισοφάρισε στο 66’ με τον Χάμερ, αλλά δεν μπόρεσε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε ένα δεύτερο γκολ. Το ματς πήγε στην παράταση, με τις δύο ομάδες να δείχνουν εξουθενωμένες και συμβιβασμένες με την ιδέα της διαδικασίας των πέναλτι. Εκεί, όπου η Λούτον έκανε το απόλυτο και πήρε το δρόμο της επιστροφής στην Premier League, στέλνοντας στα ουράνια τους οπαδούς της που κατέκλυσαν το μισό «Γουέμπλεϊ».