Στέφανος Τσιτσιπάς: Με Μεντβέντεφ στους «4» του Australian Open -Επική ανατροπή του Ρώσου από 0-2 σετ! - iefimerida.gr

Ο Μεντβέντεφ πανηγυρίζει στον αγώνα με τον Αλιασίμ
Ο Μεντβέντεφ πανηγυρίζει / Φωτογραφία: ΑΡ

Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στα ημιτελικά του Australian Open.

Ο Ρώσος τενίστας, Νο 2 στον κόσμο, βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ από τον Καναδό Φέλιξ Αλιασίμ, ωστόσο με επική ανατροπή (και αφού πρώτα είχε σβήσει ματς πόιντ στο εναντίον του 5-4 γκέιμ στο τέταρτο σετ) προκρίθηκε στους «4» του αυστραλιανού γκραν σλαμ επικρατώντας με 3-2 σετ (6-7, 3-6, 7-6, 7-5, 6-4).

Ο αγώνας ανάμεσα στον Στέφανο Τσιτσιπά και τον Ντανίλ Μεντβέντεφ θα διεξαχθεί το μεσημέρι Παρασκευής ώρα Ελλάδος, μετά τον άλλο ημιτελικό ανάμεσα σε Ναδάλ και Μπερετίνι που είναι προγραμματισμένο να ξεκινήσει στις 10:30 π.μ. ώρα Ελλάδος.

Τσιτσιπάς και Μεντβέντεφ έχουν αναμετρηθεί οκτώ φορές στο παρελθόν, με τον Ρώσο να προηγείται με 6-2 νίκες.

Nα σημειωθεί ότι η αναμέτρηση του Τσιτσιπά με τον Σίνερ διήρκεσε 2 ώρες και 6 λεπτά, ενώ αυτή του Μεντβέντεφ με τον Αλιασίμ ολοκληρώθηκε σε 4 ώρες και 45 λεπτά, και μάλιστα μετά τα μεσάνυχτα ώρα Μελβούρνης...