Σπάρτα - Άλκμααρ 2-3: Σκόραρε ο Βαγγέλης Παυλίδης -Σημειώθηκε το πιο γρήγορο στην ιστορία της λίγκας [βίντεο] - iefimerida.gr

Σπάρτα Ρότερνταμ - Άλκμααρ
Σπάρτα Ρότερνταμ - Άλκμααρ / Φωτογραφία: Screenshot

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της για το Ολλανδικό πρωτάθλημα η Άλκμααρ που επικράτησε εκτός έδρας της Σπάρτα Ρότερνταμ με 3-2 σε αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική.

Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 8ο δευτερόλεπτο με τον Φαν Κρόι ισοφαρίζοντας το πιο γρήγορο τέρμα στην ιστορία της Eredivisie, που είχε ο Κοος Βασλάντερ της Μπρέντα σε ένα ματς κόντρα στη Τσβόλε στις 20 Μαρτίου του 1982.

Ο Βαγγέλης Παυλίδης κατάφερε να ισοφαρίσει με πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου για να πάρουν προβάδισμα οι φιλοξενούμενοι με τέρμα του ντε Βιτ στο 57΄.

Ο Φαν Κρόι ισοφάρισε προσωρινά για τη Σπάρτα με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του στο 59΄ για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Κερκέζ στο 65'.

Ο Παυλίδης αντικαταστάθηκε στο 77΄ από τον Μπαράσι ενώ βασικός ξεκίνησε και ο Παντελής Χατζηδιάκος που αντικαταστάθηκε στο 67΄ από τον Λάντο.