Πήρε φόρα ο Αντετοκούνμπο -Νέα σούπερ εμφάνιση και περίπατος των Μπακς επί της Μινεσότα - iefimerida.gr

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο
Εκπληκτικός και πάλι ο Αντετοκούνμπο στη νίκη των Μπακς επί της Μινεσότα / Φωτογραφία: AP

Ηταν να μη πάρει φόρα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο

Μετά από μια κακή περίοδο την περασμένη εβδομάδα, οι Μπακς σημείωσαν την τρίτη τους διαδοχική νίκη, με τον Ελληνα άσο να κάνει άλλη μία εντυπωσιακή εμφάνιση. Το Μιλγουόκι επικράτησε με 139-112 των Μινεσότα Τίμπεργουλβς, με τον Αντετοκούνμπο να κάνει… τα πάντα στο γήπεδο.

Σημείωσε 37 πόντους με 13/18 σουτ (1 τρίποντο) και 10/13 βολές, ενώ μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ και είχε από 2 κλεψίματα και τάπες σε μόλις 29 λεπτά συμμετοχής!

Μάλιστα, με αυτό το ματς έγινε ο 5ος σκόρερ στην ιστορία των Μπακς, ξεπερνώντας τον Μπομπ Ντάντριτζ.

Ηταν μακράν ο κορυφαίος του αγώνα, με τον αδερφό του Θανάση να έχει κι αυτός σημαντικό χρόνο συμμετοχής. Σε 18:35 σημείωσε 6 πόντους (3/4 σουτ, 0/2 βολές), μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και είχε ακόμη και ένα κλέψιμο.

Οι Μπακς ανέβηκαν έτσι στο 19-13 και παραμένουν στην τρίτη θέση της ανατολικής περιφέρειας πίσω από τους Φιλαδέλφεια Σίξερς οι οποίοι κέρδισαν τους Τορόντο Ράπτορς με 109-102 και τους Μπρούκλιν Νετς που επίσης κέρδισαν τους Σακραμέντο Κινγκς (127-118).