Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Πλήρωσε τα δοκάρια και έχασε τον «τελικό» η Ελλάδα -Νίκη με 2-0 για τη Σουηδία [βίντεο]

Κεφαλιά του Παυλίδη στον αγώνα της Ελλάδας με τη Σουηδία στη Στοκχόλμη / Φωτογραφία: Intime-ΜΠΙΡΝΤΑΧΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

«Ψαλιδίστηκαν» σημαντικά οι ελπίδες της Εθνικής Ελλάδας για πρόκριση στην τελική φάση του Μουντιάλ 2022, καθώς το βράδυ της Τρίτης γνώρισε την ήττα με 2-0 στη Στοκχόλμη από τη Σουηδία.

Ετσι, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ουσιαστικά ψάχνει ένα... θαύμα για να προκριθεί στο Παγκόσμιο Κύπελλο, που θα διεξαχθεί τον επόμενο χειμώνα στο Κατάρ, καθώς η ήττα αυτή από τους Σκανδιναβούς μοιάζει καταδικαστική.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι Σουηδοί έφτασαν στους 15 βαθμούς, περνώντας στην κορυφή του 2ου Ομίλου της ευρωπαϊκής ζώνης, με δεύτερη την Ισπανία στους 13 βαθμούς, ενώ η Ελλάδα παρέμεινε στους 9. Την ίδια ώρα, στο αδιάφορο παιχνίδι στην Πρίστινα, η Γεωργία έφυγε με το «διπλό», 1-2 επί του Κοσόβου.

Η «γαλανόλευκη» πλήρωσε την αστοχία της αλλά και την ατυχία της, καθώς είχε δύο δοκάρια, ωστόσο τόσο ο Μασούρας όσο και ο Παυλίδης δεν κατάφεραν να βρουν στόχο στο 21΄και στο 39' αντίστοιχα. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ήρθαν δύο «φτηνά» γκολ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν με ιδανικό τρόπο τα λάθη των διεθνών μας.

Ο Φόρσμπεργκ στο 59' άνοιξε το σκορ με πέναλτι που κέρδισε ο Ισακ από κακό μαρκάρισμα του Μαυροπάνου, ενώ ο σέντερ φορ των Σουηδών και ο άνθρωπος που κέρδισε την παράβαση στο πρώτο τέρμα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με πολύ εύκολο τρόπο, μετά από ασυνεννοησία στην ελληνική άμυνα.

Πλέον, η ελληνική ομάδα έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες για τη δεύτερη θέση. Για να συμβεί αυτό, θα πρέπει να νικήσει Ισπανία και Κόσοβο στα δύο τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της, αλλά θα πρέπει και οι Ιβηρες να μην κάνουν νίκη απέναντι στη Σουηδία.

Στον αγώνα με τους Ισπανούς, πάντως, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν θα έχει διαθέσιμους τον Χατζηδιάκο που αποβλήθηκε με δύο κίτρινες στο 86ο λεπτό, αλλά και τον Μπακασέτα, που συμπλήρωσε κίτρινες.

Το ματς

Απόντων Τζαβέλα (τιμωρημένος) και Σταφυλίδη (ασθενής), ο Φαν'τ Σχιπ «βάφτισε» στόπερ τον Τσιμίκα, που πέρασε στο πλάι των Μαυροπάνου και Χατζηδιάκου στην τριάδα της άμυνας, ενώ Ανδρούτσος και Γιαννούλης είχαν πάρει δεξιά και αριστερή πλευρά, αντίστοιχα. Μπουχαλάκης και Σιώπης ήταν στον άξονα, ο Μπακασέτας σε ρόλο ελεύθερου μπροστά από τους Μασούρα και Παυλίδη που παρατάχθηκαν στην επιθετική γραμμή.

Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε μόνο μία ομάδα στο γήπεδο, και αυτή ήταν η ελληνική, που κυριάρχησε στη «Friends Arena», αναγκάζοντας το πολυπληθές κοινό των 50.000 Σουηδών να σωπάσει για μεγάλα διαστήματα, με τους περίπου 1.500 Ελληνες να αναθαρρούν. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έπαιξε αρκετά καλά, ένα ποδόσφαιρο κυριαρχίας, που έμελλε ωστόσο να μην συνδυαστεί με ανάλογο αποτέλεσμα.

Η μπάλα κυκλοφορούσε πολύ γρήγορα και με τη μία, οι διεθνείς είχαν πολλά τρεξίματα, αλληλοκαλύψεις και πίεση ψηλά, έψαχναν διαρκώς τους χώρους για τα ξεπετάγματα του Μασούρα, αλλά δεν είχαν την τύχη με το μέρος τους, όπως και την αποτελεσματικότητα.

Αρχικά το γκολ του Μασούρα, μόλις στο 4ο λεπτό ακυρώθηκε, επειδή ήταν λίγο εκτεθειμένος, στο 21' ο ίδιος πήρε την πάσα του Μπακασέτα στην πλάτη της σουηδικής άμυνας και εκτέλεσε, αλλά έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι. Την ίδια τύχη είχε η κεφαλιά του Παυλίδη στο 39', από σέντρα του πανταχού παρόντα Μασούρα, για να αποκρούσει ο Όλσεν στην εξέλιξη της φάσης τη «βολίδα» του Μπακασέτα.

Το ημίχρονο έκλεισε στο 0-0, με την Εθνική ομάδα να έχει 7-1 τελικές σε αυτό το διάστημα πλήρους κυριαρχίας, αλλά αρκούσε μια κακή στιγμή του Μαυροπάνου για να αντιστραφεί η κατάσταση. Στο 58' ο στόπερ της Στουτγάρδης έπεσε απρόσεκτα στον Ισακ, έκανε πέναλτι και ο Φόρσμπεργκ, εντελώς κόντρα στη ροή του αγώνα, άνοιξε από τα 11 βήματα στο 59ο λεπτό.

Ο 22χρονος επιθετικός της Ρεάλ Σοσιεδάδ ήταν εν τέλει ο άνθρωπος του αγώνα, καθώς εκτός της ζημιάς που έκανε στην ελληνική άμυνα με το κερδισμένο πέναλτι, ήταν ο σκόρερ του 2-0 με το ένατο τέρμα του σε 30 αγώνες ως διεθνής.

Στο 69ο λεπτό από βολέ του τερματοφύλακα Ολσεν, ο Ισακ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Χατζηδιάκου, βρέθηκε απέναντι απέναντι από τον Βλαχοδήμο, τον πέρασε πριν καν αναπηδήσει η μπάλα και τελείωσε τη φάση, τελειώνοντας οριστικά το παιχνίδι.

Σουηδία-Ελλάδα 2-0

Σουηδία (Γιάνε Αντερσον): Ολσεν, Αουγκούστινσον, Ντάνιελσον, Λίντελοφ, Κραφτ, Κλάεσον (81' Σβάνμπεργκ), Ολσον, Εκνταλ (82' Κάζιστ), Φόρσμπεργκ (87' Ολσον), Κουάισον (87' Γκιεκέρες), Ισακ.

Ελλάδα (Τζον Φαν'τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Γιαννούλης (84' Λημνιός), Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Σιώπης (71' Πέλκας), Μπακασέτας, Μασούρας (71' Τζιόλης), Παυλίδης (75' Δουβίκας).