Σλάβια Πράγας - Παναθηναϊκός 2-0: «Βουνό» η πρόκριση στα πλέι οφ του Conference League για τους «πράσινους» - iefimerida.gr

Ήττα για τον Παναθηναϊκό από τη Σλάβια Πράγας στον γ' προκριματικό γύρο του Conference League / Φωτογραφία: Intime-ΜΠΙΡΝΤΑΧΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Πολύ δύσκολη φαντάζει η πρόκριση στα πλέι οφ του Conferecne League για τον Παναθηναϊκό, μετά την ήττα του με 2-0 από τη Σλάβια στην Πράγα.

Το «τριφύλλι», στην επανεμφάνισή του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά από πέντε χρόνια, έχασε από την τσεχική ομάδα και μάλιστα με σκορ που του δίνει λίγες ελπίδες για τη ρεβάνς στην Αθήνα. Έτσι, η υπόθεση πρόκριση στην επόμενη φάση του Conference League μοιάζει... βουνό.

Η «Eden Arena» στην τσεχική πρωτεύουσα μόνο... παράδεισος δεν αποδείχθηκε για τον ελληνικό σύλλογο, στον πρώτο αγώνα για τον 3ο προκριματικό γύρο. Ο επαναληπτικός στη Λεωφόρο την επόμενη Πέμπτη (11/8, 20:30) απαιτεί μια υπέρβαση από πλευράς «πρασίνων», προκειμένου να μην αποχαιρετίσουν από πολύ νωρίς τη διοργάνωση.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς και οι παίκτες του έχουν πολλά παράπονα για τη διαιτησία του Γάλλου Μπουκέ, που απέβαλε στο 40' τον Παλάσιος με δεύτερη κίτρινη για «θέατρο», ενώ στο 53' την άγουσα προς τα αποδυτήρια πήρε και ο Σάντος των γηπεδούχων. Σκόρερ του αγώνα ήταν οι Στρανζ (45+2') και Ούσορ (56').

Πολύ δύσκολη η πρόκριση στα πλέι οφ του Conference League για τον Παναθηναϊκό

Η Σλάβια προσπάθησε να «χτυπήσει» τον Παναθηναϊκό από τα άκρα στο ξεκίνημα του αγώνα και στο 8ο λεπτό προσέγγισε την «πράσινη» εστία, με τον Ολαγίνκα να βγάζει τη σέντρα προς τον Τραορέ, ο οποίος δεν σημάδεψε καλά με το κεφάλι.

Στο 14' ο Γκάνεα έκανε ωραία κίνηση και σέντρα από τα αριστερά, όμως η κεφαλιά που επιχείρησε ο Τσέριν, πέρασε πολύ άουτ. Στο 28', ο Παλάσιος με σουτ από το όριο της περιοχής, απείλησε την αντίπαλη εστία, ωστόσο απέκρουσε με τις γροθιές ο Μάντους.

Στο 39', από καθυστερημένη αντίδραση του Αϊτόρ, ο Στρανζ έκλεψε την μπάλα στο όριο της περιοχής και σούταρε δυνατά πάνω από τα δοκάρια. Ένα λεπτό αργότερα (40’), ο Γάλλος διαιτητής Ρούντι Μπουκέ απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Παλάσιος, θεωρώντας ότι έκανε «θέατρο».

Ο Αργεντινός εξτρέμ του Παναθηναϊκού επιχείρησε μια ατομική ενέργεια, κόπηκε από τον Σάντος και έπεσε μέσα στην περιοχή, με τον Γάλλο ρέφερι να τον αποβάλλει, θεωρώντας πως πήγε να εκμαιεύσει πέναλτι, σε μία απόφαση η οποία δεν μπορούσε να διορθωθεί, καθώς δεν υπήρχε VAR.

Στο 45' ο Μπρινιόλι έδειξε καλά αντανακλαστικά στο σουτ του Λινγκρ και μπλόκαρε σταθερά την μπάλα, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, ο Ιταλός πορτιέρε απέκρουσε με υπερένταση το πλασέ του Λινγκρ. Στην εξέλιξη της φάσης, όμως, με την εκτέλεση του κόρνερ, η άμυνα του Παναθηναϊκού αδράνησε και ο Σρανζ με δεύτερη προσπάθεια έκανε το 1-0 για τη Σλάβια στο 45+2'.

Στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, ο Γιοβάνοβιτς πέρασε στο γήπεδο τον Σπόραρ και στο 53' ο Σλοβένος επιθετικός ανατράπηκε καθαρά από τον Σάντος, ενώ εφορμούσε από τη σέντρα και κάτω μόνος του για να απειλήσει. Ο Μπουκέ έδειξε εντέλει την κόκκινη στον στόπερ της Σλάβια, με τις δύο ομάδες να μένουν πλέον με δέκα παίκτες.

Στο 56' η Σλάβια έφτασε σε δεύτερο γκολ, όταν από αδράνεια στην άμυνα του Παναθηναϊκού ο Ολαγίνκα έφυγε σε τετ-α-τετ με τον Μπρινιόλι. Ο Ιταλός γκολκίπερ «βρήκε» λίγο την μπάλα που χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του, αλλά ο Ούσορ πήρε το… ριμπάουντ και με πλασέ έκανε το 2-0.

Στο 59' ο Βαγιαννίδης πίεσε ψηλά, έκλεψε την μπάλα, πέρασε και έναν αντίπαλο, όμως το σουτ που επιχείρησε με το αριστερό έφυγε λίγο άουτ.

Στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα το «τριφύλλι» έδειξε αδυναμία στο να κρατήσει την μπάλα, την ώρα που η Σλάβια έκανε διαχείριση του υπέρ της 2-0, προκειμένου να διασφαλίσει το προβάδισμά της ενόψει της ρεβάνς της Λεωφόρου και το πέτυχε σχετικά εύκολα, έχοντας πάρει πλέον ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση.

Σλάβια Πράγας - Παναθηναϊκός 2-0

Σλάβια Πράγας (Γίντριχ Τρπισόφσκι): Μάντους, Ντουντέρα (46' Ούσορ), Ουσού, Σάντος, Ντορλέι, Τιέχι (46' Έβερτον), Χόλες, Σρανζ (71' Μάζοπουστ), Τραορέ (88' Πρόβοντ), Ολαγίνκα, Λινγκρ (57' Σέβτσικ).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια (88' Πούγγουρας), Μάγκνουσον, Γκάνεα, Ρούμπεν, Κουρμπέλης (72' Καμπετσής), Τσέριν, Παλάσιος, Αϊτόρ (46' Βαγιαννίδης), Ιωαννίδης (46' Σπόραρ).