Serie A: Πήρε το ντέρμπι η Γιουβέντους, 2-0 την Ρόμα - iefimerida.gr

Serie A: Πήρε το ντέρμπι η Γιουβέντους, 2-0 την Ρόμα

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο
Ο Κριστιάνο Ρονάλντο/ Φωτογραφία: AP IMAGES

Η Γιουβέντους επικράτησε στο ντέρμπι κόντρα στη Ρόμα (2-0), στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος, και πλησίασε στην κορυφή της βαθμολογίας, αφήνοντας πίσω της την ομάδα της Ρώμης.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ του αγώνα στο Τορίνο (13') και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ρότζερ Ιμπάνιεθ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 70ο λεπτό.

Νωρίτερα, η Aταλάντα υποτίμησε την Τορίνο και το πλήρωσε, παραχωρώντας της ισοπαλία 3-3. Η ομάδα του Μπέργκαμο μπήκε δυνατά στο ματς και στο πρώτο 20λεπτο προηγήθηκε εύκολα με 3-0.

Πίστεψε πως «καθάρισε» το ματς και κατέβασε ταχύτητα, με αποτέλεσμα η Τορίνο να πάρει τα ηνία του ματς και να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας στο 84ο λεπτό με τον Μπονατσόλι.

Στο μεταξύ η Σπέτσια πήρε σημαντική νίκη στην έδρα της Σασουόλο με 2-1.

Αποτελέσματα Serie A

• Φιορεντίνα-Ίντερ 0-2 (31΄ Μπαρέλα, 52΄ Πέρισιτς)
  • Αταλάντα-Τορίνο 3-3 (14' Ιλισιτς, 19' Γκούσενς, 21' Μουριέλ-42' Μπελότι, 45' Μπρέμερ, 84' Μπονατσόλι)
  • Σασουόλο-Σπέτσια 1-2 (25' Καπούτο-39' Ερλιχ, 78' Γκουασί)
  • Γιουβέντους-Ρόμα 2-0 (13' Ρονάλντο, 70' αυτ. Ιμπάνιεθ)