Serie A: Ο Ρονάλντο γράφει ιστορία και οδηγεί την Γιουβέντους στον τίτλο- Κέρδισε με 2-1 το ντέρμπι με την Λάτσιο - iefimerida.gr

Ο Ρονάλντο πανηγυρίζει γκολ κατά της Λάτσιο
Ο Κριστιάνο Ρονάλντο με δύο τέρματα έδωσε τη νίκη στην Γιουβέντους επί της Λάτσιο / Φωτογραφία: AP

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να σκοράρει δύο φορές σε τρία λεπτά, η Γιουβέντους πήρε το ντέρμπι κορυφής της Serie A με την Λάτσιο (2-1).

Ο Πορτογάλος σταρ σκόραρε με πέναλτι στο 51’ και τρία λεπτά αργότερα έκανε το 2-0, με τον Ιμόμπιλε να μειώνει με πέναλτι στο 83’ για την Λάτσιο. Το σκορ έθεσε εκτός τίτλου οριστικά τους Λατσιάλι, με την Γιουβέντους να είναι πλέον στο +8 από την δεύτερη Ιντερ, τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε της φετινής σεζόν.

Το εντυπωσιακό με τους δύο σκόρερ της αναμέτρησης, είναι πως αμφότεροι έχουν από 30 γκολ και εκτός τον τίτλο του πρώτου σκόρερ στο πρωτάθλημα, κυνηγούν και το «Χρυσό Παπούτσι», με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι της Μπάγερν να είναι, προς το παρόν, αυτός που θα το κατακτήσει με τα 34 τέρματα που σημείωσε στο Γερμανικό πρωτάθλημα. Το αντίστοιχο ιταλικό έχει ακόμη όμως τέσσερα παιχνίδια και αν ένας από τους δύο σημειώσει πέντε τέρματα, τότε θα πάρει το «Χρυσό Παπούτσι». Αν το καταφέρει ο Ρονάλντο, θα είναι η πέμπτη φορά που θα το πετύχει και θα πλησιάσει τον πολυνίκη Μέσι που έχει έξι.