Serie Α: Συνέχισαν με νίκες Μίλαν και Ιντερ -Τρομερό γκολ ο Λυκογιάννης στην ισοπαλία της Κάλιαρι [βίντεο] - iefimerida.gr

Πανηγυρίζει ο Μπάμπης Λυκογιάννης
Πανηγυρίζει ο Μπάμπης Λυκογιάννης/ Φωτογραφία: ap IMAGES

Μίλαν και Ιντερ συνέχισαν την προέλασή τους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Serie A.

Οι «ροσονέρι» επικράτησαν 2-1 της Σασουόλο εκτός έδρας ενώ με το ίδιο σκορ οι «νερατζούρι» επιβλήθηκαν της Σπέτσια στο «Σαν Σίρο».

Προτού συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό στο «Μαπέι Στάντιον», ο Ραφαέλ Λεάο έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Στέφανο Πιόλι. Και στο 26’ ο Αλέξις Σέλεμακερς, εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Τεό Ερνάντεζ για το 0-2. Το μόνο που κατάφερε η Σασουόλο ήταν να μειώσει στο φινάλε με τον Ντομένικο Μπεράρντι.

Η Μίλαν διατηρήθηκε ένα βαθμό μπροστά από την Ίντερ του Αντόνιο Κόντε που, σε αντίθεση με τη συμπολίτισσά της, «καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ασράφ Χακίμι στο 51’ έλυσε το γόρδιο δεσμό που είχε στήσει η Σπέτσια, με τον Ρομελού Λουκάκου να ευστοχεί στο 72’ στο πέναλτι που κέρδισε ο Στέφανο Σένσι. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Ρομπέρτο Πίκολι.

Τρομερό γκολ ο Λυκογιάννης

Στη Σαρδηνία, η Κάλιαρι άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση με την Ουντινέζε με ένα τρομερό χτύπημα φάουλ - με το αριστερό - του Μπάμπη Λυκογιάννη. Ωστόσο, οι «ζέβρες» κατάφεραν να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας χάρη σε γκολ του Κέβιν Λαζάνια πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Εξάλλου, η Μπενεβέντο «βύθισε» ακόμη περισσότερο την Τζένοα κερδίζοντάς τη με 2-0 στο «Τσίρο Βιγορίτο».

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής στη Serie A:

• Φιορεντίνα-Βερόνα 1-1 (19΄ πεν. Βλάοβιτς - 7΄πεν. Βελόσο)
  • Σαμπντόρια-Κροτόνε 3-1 (26΄ Ντάμσγκααρντ, 36΄ Γιάνκτο, 65΄ Κουαλιαρέλα - 45+1΄ πεν. Σίμι)
  • Πάρμα-Γιουβέντους 0-4 (23΄ Κουλουσέφσκι, 26΄, 48΄ Ρονάλντο, 85΄ Μοράτα)
  • Τορίνο-Μπολόνια 1-1 (69΄ Βέρντι - 78΄ Σοριάνο)
  • Μπενεβέντο-Τζένοα 2-0 (57’ Ινσίνιε, 89’πέν. Σάου)
  • Κάλιαρι-Ουντινέζε 1-1 (27’ Λυκογιάννης - 57’ Λαζάνια)
  • Ίντερ-Σπέτσια 2-1 (51’ Χακίμι, 72’πέν. Λουκάκου - 90’+4’ Πίκολι)
  • Σασουόλο-Μίλαν 1-2 (89’ Μπεράρντι - 1’ Λεάο, 26’ Σέλεμακερς)
  • Αταλάντα-Ρόμα 19:00
  • Λάτσιο-Νάπολι 21:45