Serie A: Τρομερό γκολ του Λυκογιάννη έδωσε τη νίκη στην Κάλιαρι -Τρίποντα για Νάπολι, Φιορεντίνα, γκέλα της Γιουβέντους [βίντεο] - iefimerida.gr

Ο Μπάμπης Λυκογιάννης της Κάλιαρι
Ο Μπάμπης Λυκογιάννης της Κάλιαρι Φωτογραφία: AP IMAGES

H Κάλιαρι του Μπάμπη Λυκογιάννη νίκησε με 4-2 την Κροτόνε για την 5η αγωνιστικής της Serie A κάνοντας βαθμολογικό άλμα μπαίνοντας στην πρώτη δεκάδα.

Μάλιστα, το δρόμο προς τη νίκη των γηπεδούχων άνοιξε ο διεθνής αριστερός αμυντικός που ισοφάρισε στο 25΄ το προβάδισμα που είχε δώσει στην Κροτόνε τέσσερα λεπτά νωρίτερα ο Τζούνιορ Μεσίας. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκούντως θεαματικό και… ανατρεπτικό, αφού η Κάλιαρι προηγήθηκε στη συνέχεια, ισοφαρίστηκε και ξαναπέρασε εκ νέου στην εκπνοή των πρώτων 45 λεπτών.

Τελικά, η μαχητικότητα των φιλοξενούμενων εξανεμίστηκε στο 48ο λεπτό, όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Τσιγκαρίνι για φάουλ στον Ζοάο Πέδρο, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 84΄. Ο Λυκογιάννης αντικαταστάθηκε στο 81΄ από τον Κλάβαν.

Σκόραραν τα αδέρφια Ινσίνιε, νίκησε η Νάπολι

Ο Ρομπέρτο Ινσίνιε… τρόμαξε τη Νάπολι, αλλά ο μεγαλύτερος αδελφός του, Λορέντσο, έδωσε την απάντηση και οι «παρτενοπέι» νίκησαν με ανατροπή 2-1 εκτός έδρας τη Μπενεβέντο. Ο μικρότερος των αδελφών Ισνίνιε άνοιξε το σκορ στο 30΄ και στη συνέχεια το ματς ήταν μονόλογος για τη Νάπολι, η οποία μάλιστα είχε δοκάρι στο 44΄ σε κεφαλιά του Κώστα Μανωλά (έπαιξε όλο το 90λεπτο).

Τελικά, ο Λορέντσο Ινσίνιε ισοφάρισε στο 60΄ και ο Πετάνια επτά λεπτά αργότερα ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο, που έχει κάνει το «4 στα 4» μέσα στο γήπεδο, αλλά έχει μία ήττα «στα χαρτιά» (και αφαίρεση ενός βαθμού) από το ματς με τη Γιουβέντους που δεν έγινε ποτέ.

Πάρμα-Σπέτσια 2-2

Σε άλλο αγώνα, στο «Ένιο Ταρντίνι», η Πάρμα έσωσε το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) απέναντι στη νεοφώτιστη Σπέτσια, χάρη σε πέναλτι του Κούτσκα στις καθυστερήσεις.

Τρίποντο και για την Φιορεντίνα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκαετάνο Καστροβίλι (δύο γκολ και μία ασίστ), η Φιορεντίνα επικράτησε 3-2 της Ουντινέζε στο «Αρτέμιο Φράνκι», για την 5η αγωνιστική της Serie A, και πέτυχε τη δεύτερη φετινή νίκη της. Ο 23χρονος μέσος άνοιξε το σκορ στο 11΄ και δημιούργησε το δεύτερο τέρμα των «βιόλα», το οποίο πέτυχε ο Μιλένκοβιτς στο 21΄, ενώ στο 51΄ πέτυχε το τρίτο γκολ της ομάδας του. Ο Οκάκα μείωσε δύο φορές (43΄ και 86΄) για τους φιλοξενούμενους, που παραμένουν στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Νέα γκέλα για την Γιουβέντους

Θύμα έκπληξης έπεσε η Γιουβέντους, που έμεινε ισόπαλη στην έδρα της με την Βερόνα (1-1). Οι φιλοξενούμενοι ήταν απειλητικοί και παρά την πίεση των πρωταθλητών Ιταλίας, σε μία από τις επιθέσεις τους άνοιξαν το σκορ στο 60' με τον Φαβίλι. Ο Κουλουσέφσκι στο 77' ισοφάρισε για την Μεγάλη Κυρία, που ωστόσο δεν έκανε την ανατροπή και έχει μείνει στο -3 από την κορυφή, όπου βρίσκεται η Μίλαν και με ένα ματς λιγότερο.

Αποτελέσματα Serie A, 5η αγωνιστική

• Σασουόλο-Τορίνο 3-3 (71΄ Τζούριτσιτς, 84΄ Κίρικες, 85΄ Καπούτο - 33΄ Λινέτι, 77΄ Μπελότι, 79΄ Λούκιτς)
  • Αταλάντα-Σαμπντόρια 1-3 (80΄ πεν. Ζαπάτα - 13΄ Κουαλιαρέλα, 59΄ Θόρσμπι, 90+2΄ Γιάνκτο)
  • Τζένοα-Ίντερ 0-2 (64΄ Λουκάκου, 79΄ Ντ΄ Αμπρόζιο)
  • Λάτσιο-Μπολόνια 2-1 (54΄ Αλμπέρτο, 77΄ Ιμπόμπιλε - 90΄+2 Ντε Σιλβέστρι)
  • Κάλιαρι-Κροτόνε 4-2 (25΄ Λυκογιάννης, 35΄ Σιμεόνε, 45΄ Σοτίλ, 84΄ Ζοάο Πέδρο - 21΄ Μεσίας, 43΄ Μολίνα)
  • Μπενεβέντο-Νάπολι 1-2 (30΄ Ρ. Ινσίνιε - 60΄ Λ. Ινσίνιε, 67΄ Πετάνια)
  • Πάρμα-Σπέτσια 2-2 (34΄ Γκαλιόλο, 90+3΄πεν. Κούτσκα - 28΄ Τσάμποτ, 31΄ Αγκουντέλο)
  • Φιορεντίνα-Ουντινέζε 3-2 (11΄, 51΄ Καστροβίλι, 21΄ Μιλένκοβιτς - 43΄, 86΄ Οκάκα)
  • Γιουβέντους-Βερόνα 1-1 (77' Κουλουσέφσκι - 60' Φαβίλι)