Serie A: Διπλό της Σασουόλο στη Νάπολη -Εύκολα τη Φιορεντίνα η Ρόμα [βίντεο]

Διπλό στην έδρα της Νάπολι η Σασουόλο Φωτογραφία: AP IMAGES

Η Νάπολι ήταν αδύνατο να σταματήσει την εντυπωσιακή πορεία που καταγράφει η Σασουόλο στην εφετινή Serie A, με την ομάδα του Ρομπέρτο ντε Τσέρμπι να περνά από το «Σαν Πάολο» με 2-0 και να συνεχίζει αήττητη.

Ο Κώστας Μανωλάς είναι αναντικατάστατος στα ματς του πρωταθλήματος, ενώ ο Κυριακόπουλος πέρασε αλλαγή για τους φιλοξενούμενους στο 81΄ αντί του Μουλντουρ.

Εύκολη νίκη για τη Ρόμα κόντρα στην Φιορεντίνα

Εύκολο έργο είχε η Ρόμα στο «Ολίμπικο» απέναντι στην Φιορεντίνα, την οποία νίκησε με 2-0. Σπινατσόλα και Πέδρο ήταν οι σκόρερ των «Ρωμαίων», που παρέμειναν αήττητοι για 5ο σερί ματς μετά την ήττα… στα χαρτιά από την Βερόνα (3-0) στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Λαμπρός ο Ρονάλντο οδήγησε στη νίκη την Γιουβέντους

Η Γιουβέντους ξέσπασε στο δεύτερο ημίχρονο του εκτός έδρας αγώνα της με την Σπέτσια για την 6η ημέρα του ιταλικού πρωταθλήματος και τελικά επικράτησε εύκολα με 4-1. Σκόρερ της πρωταθλήτριας στο 16' ο Μοράτα, στο 59΄ και στο 77΄ με πέναλτι ο Ρονάλντο, στην πρώτη του εμφάνιση μετά την καραντίνα λόγω κορονοϊού και στο 68΄ ο Ραμπιό, ενώ η Σπέτσια είχε προσωρινά ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Πομπέκα στο 32΄.

Απίστευτο ματς στο Τορίνο, νίκησε στο 90'+8' η Λάτσιο

Εκπληκτικό φινάλε είχε η αναμέτρηση της Τορίνο με τη Λάτσιο, όπου η ομάδα της Ρώμης πήρε ανέλπιστη νίκη στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων με 4-3 και ενώ μέχρι το 87΄ ήταν πίσω στο σκορ με 3-2. Για τους γηπεδούχους σκόραραν στο 20΄ ο Μπρέμερ, στο 25΄ με πέναλτι ο Πελότι και 87΄ ο Λούκιτς. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τους Περέιρα (15΄), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (49΄), Ιμόμπιλε (90΄ πέν.) και Καϊσέδο (90΄+8).

Ισόπαλες Σαμπντόρια και Τζένοα

Στο 1-1 έμειναν Σαμπντόρια και Τζένοα στο παιχνίδι έκλεισε την χθεσινή βραδιά. Το τελικό σκορ κρίθηκε μέσα σε πέντε λεπτά. Στο 23' οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Γιάνκο και στο 28' η Τζένοα ισοφάρισε με τον Σαμάκα.