Serie A: Το απόλυτο των νικών η Μίλαν που νίκησε 2-0 τη Λάτσιο -Πρώτη απώλεια για την Ιντερ [βίντεο] - iefimerida.gr

Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς
Περισσότερες από 500 στοιχηματικές επιλογές από το Πάμε Στοίχημα στα καταστήματα ΟΠΑΠ για το μεγάλο παιχνίδι της Serie A / Φωτογραφία: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Η Μίλαν σημείωσε την τρίτη συνεχή νίκη της στη Serie A σε ισάριθμους αγώνες, αφού επικράτησε 2-0 της Λάτσιο στο Σαν Σίρο, χάρη σε τέρματα του Λεάο και του Ιμπραϊμοβιτς, στην επιστροφή του Σουηδού επιθετικού στη δράση τέσσερις μήνες μετά τον τραυματισμό του.

Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του Α΄ ημιχρόνου ο Κεσιέ έχασε πέναλτι για τη Μίλαν. Και τα δύο τέρματα των Μιλανέζων επιτεύχθηκαν χάρη σε σωστές μεταβιβάσεις του Ρέμπιτς προς τους δύο σκόρερ.

Στο μεταξύ, η Τζένοα έφθασε στην πρώτη της φετινή νίκη μ' εντυπωσιακό -μάλιστα- τρόπο, καθώς κατάφερε στη Σαρδηνία, στην έδρα της Κάλιαρι, να γυρίσει το ματς από το 2-0 στο τελικό 2-3, και να ξεφύγει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Από εκεί και πέρα η Τορίνο νίκησε εύκολα τη «νεοφώτιστη» Σαλερνιτάνα με 4-0, ενώ η Ουντινέζε πήρε τη νίκη στην έδρα της Σπέτσια με 1-0.

Νωρίτερα, δύο βαθμούς άφησε στη Γένοβα η Ιντερ, καθώς δεν μπόρεσε να νικήσει στην έδρα της Σαμπντόρια (2-2). Η πρωταθλήτρια Ιταλίας προηγήθηκε δύο φορές, αλλά δεν μπόρεσε να διατηρήσει τη νίκη, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά το βαθμό της ισοπαλίας. Η ομάδα του Μιλάνου προηγήθηκε πρώτα με τον Ντι Μάρκο (18') και στη συνέχεια με τον Μαρτίνες (44'), αλλά η Σαμπντόρια κατάφερε να ισοφαρίσει και τις δύο φορές με τους Γιοσίντα (33') και Αουγκέγιο (47').

Στο ματς που ολοκλήρωσε την αγωνιστική δράση της Κυριακής στη Serie A, η Ρόμα... λαχτάρισε απέναντι στη Σασουόλο, αλλά λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις έπειτα από πανέμορφο γκολ του Ελ Σαράουι, με τον Ζοσέ Μουρίνιο -στο χιλιοστό ματς της καριέρας του- να το πανηγυρίζει σαν τρελός, μαζί με τους παίκτες του.

Αποτελέσματα Serie A

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

• Έμπολι-Βενέτσια 1-2 (89΄πεν. Μπαϊράμι - 13΄ Ανρί, 68΄ Οκερέκε)
  • Νάπολι-Γιουβέντους 2-1 (57΄ Πολιτάνο, 85΄ Κουλιμπαλί - 10΄ Μοράτα)Αταλάντα-Φιορεντίνα 1-2
  • Σαμπντόρια-Ίντερ 2-2 (33' Γιοσίντα, 47' Αουγκέγιο-18' Ντι Μάρκο, 44' Μαρτίνες)
  • Κάλιαρι-Τζένοα 2-3 (16' πεν. Πέδρο, 56' Τσεπιτέλι-59' Ντέστρο, 69' Φάρες)
  • Σπέτσια-Ουντινέζε 0-1 (89' Σάμαρντζιτς)
  • Τορίνο-Σαλερνιτάνα 4-0 (45' Σανάμπρια, 65' Μπρέμερ, 87' Πομπέγκα, 90'+ Λούκιτς)
  • Μίλαν-Λάτσιο 2-0 (Λεάο 45', 67' Ιμπραϊμοβιτς)
  • Ρόμα-Σασουόλο 2-1 (37' Κριστάντε, 90'+1' Ελ Σαράουι - 57' Τζούριτσιτς)