Σάκκαρη: Έκανε επίδειξη δύναμης με την Αλεξάντροβα -Κέρδισε με 2-0 σετ και πέρασε στα προημιτελικά του Ρότερνταμ - iefimerida.gr

Η Μαρία Σάκκαρη
Η Μαρία Σάκκαρη / Φωτογραφία: AP IMAGES

Η Μαρία Σάκκαρη (Νο7) κέρδισε με 2-0 σετ την Εκατερίνα Αλεξάντροβα (Νο44) και προκρίθηκε στα προημιτελικά του τουρνουά στο Ρότερνταμ.

Μετά την επαγγελματική νίκη επί της Αναστασίας Ποτάποβα στην πρεμιέρα του τουρνουά της Αγίας Πετρούπολης (2-0), η Μαρία Σάκκαρη έκανε το 2x2 απέναντι σε τενίστρια από τη Ρωσία, με μία άκρως πειστική εμφάνιση, αυτή τη φορά απέναντι στην Εκατερίνα Αλεξάντροβα (6-2, 6-4).

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πήρε την πρόκριση για τους προημιτελικούς της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει τη Βελγίδα Ελίζ Μέρτενς (Νο21 στον κόσμο), πετυχαίνοντας τη 2η νίκη της καριέρας της, ούσα Νο1 σε ταμπλό τουρνουά της WTA.

Η Σάκκαρη (Νο7 στον κόσμο) ήταν κυρίαρχη από το ξεκίνημα έως το τέλος του αγώνα, πήρε πολύ εύκολα το πρώτο σετ με 6-2, ενώ στο δεύτερο έκανε break με το «καλημέρα».

Ήταν εμφανής η ανωτερότητά της απέναντι στη Ρωσίδα, η οποία αποκλείστηκε από τον πρώτο κιόλας γύρο του Australian Open, ενώ τον τελευταίο χρόνο δεν μπορεί βρει τα… πατήματά της και είναι χαρακτηριστικό πως από τον Μάρτιο του 2021 δεν έχει καταφέρει να κάνει back to back σε νίκες στα 19 από τα 23 τουρνουά στα οποία συμμετείχε.

Να σημειωθεί ότι στην τελευταία συνάντηση που είχαν Σάκκαρη και Αλεξάντροβα, πάλι σε ρωσικό έδαφος, η δεύτερη είχε προκριθεί στον τελικό του τουρνουά της Μόσχας, ωστόσο η Ελληνίδα τενίστρια εγκατέλειψε μετά το 5ο game του πρώτου σετ και ενώ η αντίπαλός της προηγείτο με 4-1.

Συνολικά, οι δύο τενίστριες έχουν συναντηθεί πέντε φορές, με τη Σάκκαρη να μετρά τέσσερις νίκες και μόλις μία ήττα.