Roland Garros: Ο Τζόκοβιτς υπέταξε τον Ναδάλ (3-1 σετ) σε έναν μυθικό αγώνα και έκλεισε... ραντεβού με τον Τσιτσιπά στον τελικό

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς/ Φωτογραφία: AP IMAGES

Παίζοντας εξωπραγματικό τένις σε έναν μυθικό αγώνα 4 και πλέον ωρών και παρότι βρέθηκε να χάνει 5-0 στο πρώτο σετ, ο Νόβακ Τζόκοβιτς ήταν ο μεγάλος νικητής στον δεύτερο ημιτελικό του Roland Garros, επικρατώντας 3-1 σετ του κατόχου 13 γαλλικών Οπεν, Ράφα Ναδάλ.

Ο «Νολε» θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στο μεγάλο τελικό της Κυριακής (13/06, 16:00), όπου είναι το φαβορί για την κατάκτηση του 19ου major τίτλου του (πλησιάζοντας σε απόσταση… αναπνοής τους Ναδάλ και Φέντερερ). Ο Έλληνας πρωταθλητής, θα επιδιώξει να κάνει την υπέρβαση και να φύγει από το Παρίσι με το «παρθενικό» τρόπαιο Grand Slam στην καριέρα του.

Νωρίτερα, μετά από ένα συγκλονιστικό ημιτελικό με τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 3-2 σετ του 24χρονου Γερμανού κι έγινε ο πρώτος τενίστας από την Ελλάδα που θα δώσει το «παρών» σε τελικό Grand Slam. Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 2-0, ο Ζβέρεφ «απάντησε» και ισοφάρισε, αλλά στο πέμπτο σετ ήταν συγκλονιστικός (6-3, 6-3, 4-6, 4-6, 6-3) και πήρε τη νίκη.

Το ματς

Mε ένα καταιγιστικό ξεκίνημα ο Ράφα Ναδάλ στο πρώτο σετ προηγήθηκε με 5-0 στα γκέιμ. Ο Νόλε βρέθηκε μια ανάσα από το απωλέσει το πρώτο σετ, χωρίς να κάνει σεφτέ. Ο Σέρβος σιγα-σιγά ζεστάθηκε, απάντησε με τρία γκέιμ στη σειρά, αλλά ήταν πολύ αργά για να μπορέσει να ανατρέψει την κατάσταση στο πρώτο κομμάτι του αγώνα, με αποτέλεσμα ο Ναδάλ να εξασφαλίσει το πρώτο σετ με 6-3.

Ο Νόλε προηγήθηκε με 2-0, έχοντας το μομέντουμ από την άνοδο της απόδοσης του από το τέλος του πρώτου σετ, ο Ναδάλ απάντησε για το 2-2, όμως ο Σέρβος κορυφαίος της παγκόσμιας κατάταξης, πήρε τρία γκέιμ στη σειρά για να φτάσει εκείνος στο 5-2 και στη συνέχεια στο 6-3.

Αποθέωση του τένις στο 3ο σετ που οδηγήθηκε στο τάι-μπρέικ. Ένα σετ που διήρκεσε 92 λεπτά και στο τέλος εκείνος που χαμογέλασε ήταν ο Σέρβος. Το ένα μπρέικ διαδεχόταν το άλλο, με τον Σέρβο να κάνει δύο και να φτάνει στο 5-3, όμως ο Ναδάλ με δεύτερο δικό του στο σετ έκανε το 5-5 και στη συνέχεια το 6-5. Ο Τζόκοβιτς ισοφάρισε σε 6-6 και στο τάι-μπρέικ κατάφερε να ελέγξει καλύτερα την κατάσταση για να επικρατήσει με 7-4 στη σχετική διαδικασία και να πάρει προβάδισμα στα σετ με 2-1.

Κάπου εκεί, με τον κόσμο ήδη μέσα και το ματς να έχει φτάσει ήδη σχεδόν τις 3.5 ώρες, δεν έγινε διακοπή για να αποχωρήσει ο κόσμος, αλλά παρέμεινε στις κερκίδες του Φιλίπ Σαρτριέ, παρά την απαγόρευση. O Ναδάλ θα ξεκινήσει με μπρέικ και θα προηγηθεί 2-0, όμως ο Νόλε θα έχει απάντηση για να πάρει τρία γκέιμ στη σειρά και να ανατρέψει την κατάσταση. Ο Ισπανός θα πάρει ιατρικό τάιμ άουτ για να πάρει τις πρώτες βοήθειες για το αριστερό του πόδι. Ο Σέρβος δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη κάνει νέο break για το 4-2 και ξεκάθαρο προβάδισμα πλέον για την κατάκτηση της νίκης. Πλέον ο Τζόκοβιτς είχε βάλει το νερό στο αυλάκι, έφτασε στο 5-2 και λίγο αργότερα στο 6-2 για το 3-1 στα σετ που έδωσε την πρόκριση στον Νόλε στον τελικό.

Roland Garros: Τα highlights του Νόβακ Τζόκοβιτς-Ράφα Ναδάλ