Roland Garros: Χάος στην αναμέτρηση Τζόκοβιτς-Μπερετίνι -Διέκοψαν τον αγώνα για να διώξουν τους 5.000 θεατές, άγριες αποδοκιμασίες [βίντεο] - iefimerida.gr

Η στιγμή που οι θεατές αποχωρούν από το γήπεδο
Η στιγμή που οι θεατές αποχωρούν από το γήπεδο / Φωτογραφία: ΑΡ

Πρωτόγνωρες εικόνες το βράδυ της Τετάρτης στο Roland Garros και στην αναμέτρηση του Νόβακ Τζόκοβιτς με τον Ματέο Μπερετίνι, καθώς οι 5.000 θεατές που παρακολουθούσαν τον αγώνα υποχρεώθηκαν να αποχωρήσουν από τις θέσεις τους στο πιο κρίσιμο σημείο λόγω της απαγόρευσης κυκλοφορίας στο Παρίσι!

Χθες, επετράπη στους θεατές να δουν από κοντά έναν βραδινό αγώνα του φημισμένου Grand Slam, καθώς η απαγόρευση κυκλοφορίας θα ξεκινούσε στις 23:00, από 21:00 που ήταν προηγουμένως, και μάλιστα το παιχνίδι ανάμεσα στον Σέρβο και τον Ιταλό ξεκίνησε νωρίτερα για να διασφαλιστεί ότι θα τελείωνε σχετικά γρήγορα.

Πράγματι, το παιχνίδι ήταν σε... καλό δρόμο, καθώς ο Τζόκοβιτς προηγείτο με 2-0 σετ και όλα έδειχναν ότι θα «καθάριζε» εύκολα την πρόκριση στα ημιτελικά. Ωστόσο, ο Μπερετίνι κέρδισε το τρίτο σετ και έτσι οι δύο τενίστες συνέχισαν την αναμέτρηση και σε τέταρτο σετ. Κάτι που θα έκανε αναπόφευκτη την παράταση του αγώνα και μετά τις 23:00.

Στις 22:45, οι 5.000 θεατές κλήθηκαν από τους διοργανωτές να αποχωρήσουν από το γήπεδο, γεγονός που προκάλεσε έντονες αποδοκιμασίες, με μερικούς εξ αυτών μάλιστα να μην προτίθενται να αποχωρήσουν, φωνάζοντας «έχουμε πληρώσει, θα μείνουμε».

Στις 22:55, με το σκορ 3-2 γκέιμ υπέρ του Τζόκοβιτς στο τέταρτο σετ και καθώς πολλοί θεατές παρέμεναν στις θέσεις τους και παρακολουθούσαν τον αγώνα, δόθηκε εντολή στους δύο τενίστες να αποχωρήσουν από το κορτ, με τους εναπομείναντες να προχωρούν σε ακόμη πιο δυνατές αποδοκιμασίες.

Πήρε περίπου 20 λεπτά μέχρι όλοι οι θεατές να φύγουν από το γήπεδο και οι δύο τενίστες να επανέλθουν για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι.

Τελικά, ο Τζόκοβιτς πήρε τη νίκη με 3-1 σετ (6-3, 6-2, 6-7, 7-5) και θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Ράφα Ναδάλ στους «4» της διοργάνωσης.