Roland Garros: Πάλεψε η Μαρία Σάκκαρη, αλλά έμεινε εκτός τελικού -Ηττα από την Κρεϊτσίκοβα - iefimerida.gr

Η Μαρία Σάκκαρη πάλεψε μέχρι τέλους στον ημιτελικό του Ρολαν Γκαρός αλλά έχασε
Η Μαρία Σάκκαρη πάλεψε μέχρι τέλους στον ημιτελικό του Ρολάν Γκαρός, αλλά έχασε / Φωτογραφία: AP Photo/Christophe Ena

Η Μαρία Σάκκαρη πάλεψε πολύ, έδωσε τα πάντα, αλλά δεν κατάφερε να πάει στον τελικό στο φετινό Roland Garros.

Η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε από την Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα με 2-1 σετ σε έναν συγκλονιστικό ημιτελικό του γαλλικού open, που διήρκεσε πάνω από τρεις ώρες.

Στον μεγάλο τελικό στο Παρίσι η εξαιρετική 30χρονη Κρεϊτσίκοβα θα αντιμετωπίσει την 29χρονη Ρωσίδα, Αναστασία Παβλιουτσένκοβα.

Η Τσέχα έδειξε πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία και κατέκτησε τη νίκη με 2-1 σετ (7-5, 4-6, 9-7) μετά από 3 ώρες και 17 λεπτά, και προκρίθηκε στον τελικό.

Κρεϊτσίκοβα και Σάκκαρη στο φινάλε του ματς
Κρεϊτσίκοβα και Σάκκαρη στο φινάλε του ματς / ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: AP

Διαβάστε πώς μετέδωσε το ματς το iefimerida.gr

To ματς

Οι δύο παίκτριες δεν μπήκαν καλά στον αγώνα, καθώς έκαναν αρκετά λάθη και άργησαν να βρουν τα πατήματά τους. Η Τσέχα ήταν αυτή που το εκμεταλλεύτηκε και πήρε στις λεπτομέρειες το πρώτο σετ (7-5) και μαζί το ψυχολογικό προβάδισμα στον ημιτελικό.

Η Σάκκαρη όμως βρήκε τις απαντήσεις που έψαχνε και σε ακόμα ένα σετ που «έσπασαν καρδιές» κατάφερε να φέρει στα ίσια το ματς. Συγκεκριμένα, επικράτησε με 6-4 και έκανε το 1-1, έχοντας εξαιρετικά χτυπήματα.

Αποφασισμένη να το… καθαρίσει μπήκε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια και στο τρίτο «χρυσό» σετ, παίρνοντας προβάδισμα με 1-3, 2-4 και 3-5 στη συνέχεια, όμως η Κρεϊτσίκοβα αποδείχθηκε... πολύ σκληρή για να πεθάνει, ισοφαρίζοντας σε 5-5 στο κρίσιμο σημείο.

Το ματς πήγε στο 6-6, με την Τσέχα να παίρνει ξανά το προβάδισμα με 7-6, τη Σάκκαρη να απαντάει σε τρία κομβικά σημεία του σετ και να ισοφαρίζει ξανά, έχοντας ψυχολογικά αποθέματα.

Αλλά και πάλι η Κρεϊτσίκοβα πήρε το προβάδισμα με 8-7. Η Σάκκαρη το πάλεψε, γύρισε από δύσκολες καταστάσεις, αλλά η Τσέχα στα σημεία πήρε και το σετ, έκανε το 9-7 και θα αντιμετωπίσει στον τελικό την Αναστασία Παβλιουτσένκοβα.