Με το δεξί στο Οπεν του Μόντε Κάρλο ο Στέφανος Τσιτσιπάς -Νίκησε 2-0 σετ τον Κουκούσκιν - iefimerida.gr

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πανηγυρίζει με σφιγμένη τη γροθιά του
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πανηγυρίζει / Φωτογραφία αρχείου: ΑΠΕ

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα εξελίχθηκε η πρεμιέρα του Στέφανου Τσιτσιπά στη χωμάτινη περίοδο και στο όπεν του Μονακό.

Ο 20χρονος Έλληνας τενίστας, Νο 8 στην παγκόσμια κατάταξη και Νο 6 στο ταμπλό του τουρνουά, νίκησε 2-0 σετ τον 31χρονο Μιχαΐλ Κουκούσκιν από το Καζακστάν, Νο 42 στον κόσμο.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 6-3, ωστόσο δυσκολεύτηκε στο δεύτερο, το οποίο τελικά κατέκτησε με 7-5 και προκρίθηκε στον γ΄ γύρο. Αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στον επόμενο γύρο θα είναι ο Ρώσος Ντανιίλ Μεντβέντεφ.

Με τον Μεντβέντεφ ο Έλληνας τενίστας έχει... παρελθόν, αφού πέρυσι στο Μαϊάμι είχε υπάρξει ένταση μεταξύ τους.

Αξίζει να σημειωθεί, δε, ότι ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν έχει κερδίσει ποτέ τον Ρώσο αντίπαλό του. Σε τρεις αναμετρήσεις τους μέχρι τώρα, ο Μενβέντεφ, Νο 14 στην παγκόσμια κατάταξη, μετρά ισάριθμες νίκες.

Μάλιστα, ο 20χρονος Έλληνας τενίστας αναφέρθηκε στο επικείμενο ματς με τον Ρώσο σε δηλώσεις που έκανε μετά το τέλος της αναμέτρησης με τον Κουκούσκιν.

«Ο Μεντβέντεφ φαίνεται πως είναι σε καλή κατάσταση, θα είναι μια πρόκληση για μένα, δεν τον έχω νικήσει ποτέ. Έχει διαφορετικό στιλ από τους άλλους παίκτες, εγώ θα παίξω το παιχνίδι μου και θα παλέψω μέχρι τέλους», είπε ο Στέφανος Τσιτσιπάς.