US Open: Πρόωρος αποκλεισμός για τη Μαρία Σάκκαρη -Έχασε με 2-0 σετ από τη Μασάροβα - iefimerida.gr

H Μαρία Σάκκαρη σε άμυνα στο US Open
Τέλος στον πρώτο γύρο το US Open για την Σάκκαρη / Φωτογραφία: AP

Ανέλπιστη ήττα από τον πρώτο γύρο στο US Open για την Μαρία Σάκκαρη.

Η Ρεμπέκα Μασάροβα από την Ισπανία, απέκλεισε το Νο8 του κόσμου, επικρατώντας με 2-0 σετ (6-4, 6-4) έπειτα από μία ώρα και 27 λεπτά, αποτέλεσμα που μπορεί να μην στοιχίζει πολλούς πόντους στην κατάταξη για την Σάκκαρη (μόλις 60 πόντους θα χάσει), ωστόσο, είναι πιο ορατό από ποτέ το ενδεχόμενο στο τέλος του τουρνουά να βρεθεί εκτός Top10 έπειτα από 102 εβδομάδες.

Στο παιχνίδι, η Σάκκαρη ξεκίνησε εξαιρετικά έχοντας προβάδισμα με 4-1, όμως εκεί ήρθε το πρώτο από τα δύο black out που είχε στο ματς. Η Μασάροβα της έσπασε δύο φορές το σερβίς και με συνεχόμενα κερδισμένα games πήρε το σετ με 6-4.

Στο δεύτερο σετ η ζημιά έγινε στο 3-3, όπου η Μασάροβα έκανε το break και με love game έφτασε στο 5-3. Παρά την μείωση του σκορ από την Σάκκαρη, η Ισπανίδα στο σερβίς της έκλεισε την πρόκριση.

Είναι ο τρίτος σερί αποκλεισμός της Σάκκαρη από τον πρώτο γύρο σε grand slam, ενώ στο Australian Open είχε φτάσει μέχρι τον τρίτο γύρο. Για πρώτη φορά στην καριέρα της δεν πέρασε στην δεύτερη εβδομάδα των αγώνων, σε κανένα από τα τέσσερα slam.