Πρόωρο αντίο για την Σάκκαρη και στο Νότιγχαμ, ήττα με 2-0 σετ από την Κορνέ - iefimerida.gr

Πρόωρο αντίο για την Σάκκαρη και στο Νότιγχαμ, ήττα με 2-0 σετ από την Κορνέ

Η Μαρία Σάκκαρη
Η Μαρία Σάκκαρη / Φωτογραφία: AP

Στον δεύτερο γύρο σταμάτησε η πορεία της Μαρίας Σάκκαρη στο Νότιγχαμ.

Η Αλιζέ Κορνέ έπαιξε εξαιρετικό τένις και κέρδισε την Ελληνίδα τενίστρια με 2-0 σετ (6-1, 6-4) για να πάρει το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Σάκκαρη ήταν σε πολύ κακή ημέρα (31 αβίαστα λάθη έναντι μόλις 10 της αντιπάλου της) και είδε την αντίπαλό της να της σπάει το σερβίς δύο φορές στο πρώτο σετ. Με 5-0 πίσω η Σάκκαρη έσβησε 4 set points της αντιπάλου της στο 6ο game, για να αποφύγει το... κουλούρι και να μειώσει σε 5-1, για να χάσει στο τέλος το σετ με 6-1.

Η Κορνέ συνέχισε να κυριαρχεί και με διπλό break και στο 2ο σετ, έφτασε στο 4-1. Η Σάκκαρη κατάφερε να μειώσει σε 4-3, αλλά η Γαλλίδα κράτησε το σερβίς της ως το τέλος και ολοκλήρωσε το ματς σε μία ώρα και 28 λεπτά.

Η Σάκκαρη πλέον θα προετοιμαστεί για το επόμενο τουρνουά που θα γίνει την επόμενη εβδομάδα στο Βερολίνο.