EuroCup: Ιστορική πρόκριση στους «8» για τον Προμηθέα Πάτρας, νίκησε 89-75 τη γαλλική Μπουρζ

Στις 8 καλύτερες ομάδες του EuroCup προκρίθηκε ο Προμηθέας Πάτρας / Φωτογραφία: © Intime p.a.

Ιστορική πρόκριση στα προημιτελικά του EuroCup πήρε ο Προμηθέας Πάτρας, που επικράτησε της Μπουρζ 89-75.

Οι Αχαιοί υπερασπίστηκαν την έδρα τους απέναντι στη γαλλική ομάδα στη φάση των «16» της διοργάνωσης και με το τελικό 89-75 πήραν την πρόκριση για την οκτάδα, όπου θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας σε νοκ άουτ αγώνα την ουκρανική Προμετέι.

EuroCup: Ο Προμηθέας «τρόμαξε» ελάχιστα και μόνο στο 3ο δεκάλεπτο

Ο Προμηθέας μπήκε δυναμικά στον αγώνα και με διάθεση σε άμυνα και επίθεση έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (24-13), ενώ χωρίς να χάσει την αυτοσυγκέντρωσή του έμεινε σε απόσταση ασφαλείας μέχρι το ημίχρονο (41-33).

Στην τρίτη περίοδο, η Μπουρζ αύξησε την παραγωγικότητά της, μειώνοντας στους έξι πόντους (61-55), αλλά μέχρι εκεί…

Οι Αχαιοί φόρτωσαν το αντίπαλο καλάθι με 28 πόντους στον… επίλογο του αγώνα και έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην πρόκρισή τους με το τελικό 89-75.

Πρώτος σκόρερ του Προμηθέα ήταν ο Άντονι Κάουαν με 20 πόντους (5/5 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 10 ασίστ, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Αρνόλντας Κουμπόλκα με 20 πόντους.

Από τη γαλλική ομάδα των 21 λαθών, που ολοκλήρωσε το εφετινό ευρωπαϊκό ταξίδι της, ξεχώρισε ο γνώριμός μας από την περυσινή θητεία του στον Κολοσσό Ρόδου, Τζόρνταν Φλόιντ, με 16 πόντους.

Προμηθέας Πάτρας - Μπουρζ 89-75

Προμηθέας Πάτρας (Γιάννης Χριστόπουλος): Κάουαν 20 (5), Ντάνγκουμπιτς 7 (1), Κοντίτ 12, Τσαϊρέλης, Μουράτος 5, Γκίκας 2, Λάγιος, Σίμπσον, Χογκ 10 (1), Τόμασον 13 (1), Τανούλης, Κουλμπόκα 20 (4)

Μπουρζ (Φρεντερίκ Φοτού): Μπενίτεθ 2, Κουρμπί 9 (3), Μάσενατ, Φλόιντ 16 (1), Πάλμερ 5, Πελός 12 (2), Σασάνγκ 10 (1), Μάικ 13 (1), Κόκιλα 2, Μπριμά 3, Ζουλιέν 3 (1)

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 41-33, 61-55, 89-75