Προκριματικά Μουντιάλ: «Έγραψε» ιστορία ο Ρονάλντο, πρώτος σκόρερ στην ιστορία των Εθνικών ομάδων -«Γκέλα» για Γαλλία [βίντεο] - iefimerida.gr

«Έγραψε» ιστορία ο Κριστιάνο Ρονάλντο, πρώτος σκόρερ σε επίπεδο Εθνικών ομάδων
«Έγραψε» ιστορία ο Κριστιάνο Ρονάλντο, πρώτος σκόρερ σε επίπεδο Εθνικών ομάδων / Φωτογραφία: AP Photo/Armando Franca

Πρώτος σκόρερ σε επίπεδο Εθνικών ομάδων έγινε ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος με τα δύο γκολ του στη δύσκολη νίκη της Πορτογαλίας επί της Ιρλανδίας, οδήγησε στο θετικό αποτέλεσμα την ομάδα του, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο 36χρονος σούπερ σταρ ισοφάρισε για την Πορτογαλία στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης με την Ιρλανδία.

Έτσι έφτασε τα 110 γκολ με το εθνόσημο και έγινε μόνος πρώτος σκόρερ στην ιστορία των εθνικών ομάδων, ξεπερνώντας τα 109 γκολ του σπουδαίου Ιρανού γκολτζή, Αλί Νταεΐ.

Ο άσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που στο ίδιο ματς νωρίτερα έχασε πέναλτι, μετρά πλέον 49 γκολ στις τελευταίες 47 εμφανίσεις του με το εθνόσημο. Και συνεχίζει!

Αξίζει να σημειωθεί πως η Ιρλανδία έγινε η 45η διαφορετική χώρα απέναντι στην οποία σκοράρει ο Ρονάλντο με την Πορτογαλία.

«Γκέλα» για Γαλλία

Σε σοβαρή «γκέλα» υπέπεσε η Γαλλία, η οποία πραγματοποιώντας μέτρια εμφάνιση έμειναν στο 1-1 κόντρα στη Βοσνία/Ερζεγοβίνη, αλλά παρέμειναν στην πρώτη θέση.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ στο ματς με ωραίο σουτ του Τζέκο στο 36, με τον Γκριεζμάν να ισοφαρίζει με δόση τύχης και χρήση VAR, στο 40'. Στο μεταξύ, η ομάδα του Ντεσάμπ έπαιζε και με 10 παίκτες για σχεδόν όλο το δεύτερο ημίχρονο, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Κουντέ, στο 51ο λεπτό.