Προκριματικά Europa League: Βρήκε... δοκάρι ο Αρης, έμεινε στο 0-0 με την ΑΕ Λεμεσού

Φάση από το Αρης-ΑΕ Λεμεσού

Ο Αρης είχε φάσεις, είχε δοκάρια, αλλά δεν βρήκε γκολ. Και έτσι έμεινε στο 0-0 με την ΑΕ Λεμεσού στο Χαριλάου για τον β' προκριματικό γύρου του Europa League.

Οι «κίτρινοι »κυριάρχησαν στο χορτάρι, είχαν 2 δοκάρια αλλά δεν κατάφεραν να βάλουν το γκολ και έχασαν την ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα πρόκρισης κόντρα στην ΑΕΛ (0-0). Ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με τη ΑΕ Λεμεσού ήταν ο Άρης στο κατάμεστο «Κλεάνθης Βικελίδης» από 25.000 φίλους των «κίτρινων» αλλά η ατυχία και η αστοχία των ποδοσφαιριστών της ομάδας της Θεσσαλονίκης έφεραν το... άσφαιρο αποτέλεσμα. Πλέον ο Άρης καλείται να πάει να πάρει την πρόκριση μέσα στην Κύπρο την επόμενη Πέμπτη.

Απίθανη χαμένη ευκαιρία στο 5ο λεπτό ο Ιντέγε, δύο δοκάρια με τους Φετφατζίδη (41’) και Ματίγια (87’) και ακόμη μία τρομερή φάση με τον Τόνσο (73’), το οποίο... έβγαλε ο εξαιρετικός Βοζίνια οι μεγαλύτερες στιγμές του Άρη στο ματς! Εξαιρετική αμυντική λειτουργία από τους «κίτρινους», περιόρισαν τα ατού της ΑΕ Λεμεσού και μόνο όταν μπήκε ο Γκαζαριάν (70’) στο τελευταίο μισάωρο κατάφεραν να απειλήσουν, με τον Αρμένιο να έχει και αυτός ένα δοκάρι με μακρινό σουτ.

Εξαιρετικό ματς από τους Ματίγια, Σούντγκρεν, Βέλεθ, πάλεψε ο Ιντέγε και ήταν μέσα στις φάσεις, ενώ ο Ντιγκινί ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο μέρος, με τον Φετφατζίδη να τα πάει καλά στο πρώτο 45λεπτο.  MVP του ματς ο Ντόσα Τζούνιορ, με τον στόπερ της ΑΕ Λεμεσού να βρίσκεται... παντού και να κάνει τεράστια εμφάνιση, ενώ ο Βοζίνια ήταν επίσης εξαιρετικός και όποτε χρειάστηκε έβαλε το χεράκι του για να κρατήσει το μηδέν.

Οι ενδεκάδες στο Αρης-ΑΕ Λεμεσού 0-0

ΑΡΗΣ (ΣΑΒΒΑΣ ΠΑΝΤΕΛΙΔΗΣ): Κουέστα, Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Μπάσα (74' Σάσα), Ματίγια, Φετφατζίδης (65' Λάρσον), Τόνσο (85' Μαρτίνες), Ντιγκινί, Ιντέγε.

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ (ΝΤΟΥΣΑΝ ΚΕΡΚΕΖ): Βοζίνια, Αντρέ Τεϊσέιρα, Ντόσα Ζούνιορ, Γκοντάλ, Τεϊσέιρα, Βέελερ (88' Αβραάμ), Ζντραβκόβσκι, Γκαθτανιάγα, Αντάμοβιτς (63' Γκαζαριάν), Χουράδο, Αγκάνοβιτς.