Προκριματικά Euro 2024: Το Ισραήλ «έκοψε» τη χαρά της Ελβετίας, 1-1 και τα πάντα ανοικτά στον 9ο Όμιλο - iefimerida.gr

Ισοπαλία στην αναμέτρηση Ισραήλ-Ελβετία για τα προκριματικά του Euro 2024
Ισοπαλία στην αναμέτρηση Ισραήλ-Ελβετία για τα προκριματικά του Euro 2024 / Φωτογραφία: AP Photo-Denes Erdos

Συνεχίζεται το θρίλερ στον 9ο Όμιλο των προκριματικών του Euro 2024 μετά την ισοπαλία (1-1) ανάμεσα σε Ισραήλ και Ελβετία, σε εξ αναβολής αναμέτρηση που έγινε στην Ουγγαρία.

Η Ελβετία μέχρι το 89ο λεπτό κρατούσε το πολύτιμο τρίποντο στην «Πούσκας Αρένα» με το γκολ του Βάργκας από το 36' και ταυτόχρονα τη… μοναξιά της κορυφής, ωστόσο ένα λεπτό πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα (89'), οι τυπικά γηπεδούχοι ισοφάρισαν κόντρα στη ροή του αγώνα.

Και ενώ οι Ελβετοι δεν κατάφεραν να πετύχουν το δεύτερο γκολ, το οποίο θα κλείδωνε οριστικά τη συμμετοχή τους στα γήπεδα της Γερμανίας, ο Βάισμαν που είχε περάσει αλλαγή στο 81’, σκόραρε με προβολή και ενώ η μπάλα βρήκε στο γόνατο του Φερνάντες (είχε δώσει την ασίστι στο 0-1), ισοφάρισε για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Φερνάντες αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, για σκληρό φάουλ στον Τούργκεμαν.

Έτσι, δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος των προκριματικών και με όλες τις ομάδες του 9ου Ομίλου να έχουν πλέον από 8 ματς, Ελβετία και Ρουμανία «συγκατοικούν» στην κορυφή με 16 βαθμούς (παραμένουν αήττητες με 4 νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες), ενώ το Ισραήλ ακολουθεί με 12, καθώς πριν από τρία 24ωρα είχε ηττηθεί από το Κόσοβο στην Πρίστινα με 1-0, σε εξ αναβολής αγώνα της 8ης αγωνιστικής.