Προκριματικά EURO 2024: Με τον Σπόραρ δημιουργό, η Σλοβενία πλησιάζει στη Γερμανία - iefimerida.gr

Σλοβενία-Φινλανδία, προκριματικά EURO 2024
Σλοβενία-Φινλανδία, προκριματικά EURO 2024 / Φωτογραφία: AP

Με τον σέντερ φορ του Παναθηναϊκού, Άντραζ Σπόραρ να κερδίζει πέναλτι και να μοιράζει ασίστ, αλλά και τον στράικερ της Λειψίας, Μπέντζαμιν Σέσκο να «εκτελεί» άψογα, η Σλοβενία νίκησε 3-0 την Φινλανδία στο ντέρμπι του 8ου ομίλου και τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε έκανε ένα ακόμη σημαντικό βήμα για την απευθείας πρόκριση στους τελικούς του EURO 2024.

Βασικός με τους Σλοβένους ήταν και ο μέσος του Παναθηναϊκού, Άνταμ Τσέριν, ενώ από τον πάγκο ήρθε στο 80ο λεπτό ο τρίτος… «πράσινος» διεθνής, Μπέντζαμιν Βέρμπιτς. Στο ίδιο λεπτό αντικαταστάθηκε και ο Σπόραρ, παραχωρώντας την θέση του στον Κούρτιτς.

Το ντέρμπι ουραγών του 7ου ομίλου στη Σόφια ανέδειξε νικήτρια την Λιθουανία με 2-0 επί της Βουλγαρίας, στο αρχικό σχήμα της οποίας βρέθηκε ο επιθετικός του ΠΑΟΚ, Κίριλ Ντεσπόντοφ.

Η αποβολή του επιθετικού των γηπεδούχων, Αντριαν Κράεφ, στο 42ο λεπτό έδωσε τη δυνατότητα στους Λιθουανούς να πετύχουν δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο γκρουπ.

Tα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 7ης αγωνιστικής των προκριματικών του EURO 2024 έχουν ως εξής:

1ος όμιλος

• Κύπρος-Νορβηγία 0-4(33΄ Σόρλοτ, 65΄,72΄ Χάαλαντ, 81΄ Αουρσνες)
  • Ισπανία-Σκωτία 2-0(74΄ Μοράτα, 86΄ Σανσέτ)
  • Ρεπό: Γεωργία

2ος όμιλος

• Ιρλανδία-ΕΛΛΑΔΑ 0-2(21΄ Γιακουμάκης, 45΄+4 Μασούρας)
  • Ολλανδία-Γαλλία 1-2(84΄ Χάρτμαν - 7΄, 53΄ Μπαπέ)
  • Ρεπό: Γιβραλτάρ

3ος όμιλος

• Ουκρανία-Β. Μακεδονία 1-0(30΄ Σουντάκοφ)
  • Ιταλία-Μάλτα 21:45
  • Ρεπό: Αγγλία

4ος όμιλος

• Λετονία-Αρμενία 2-0(39΄ Ικάουνιεκς, 68΄ Μπαλόντις)
  • Κροατία-Τουρκία 0-1(30΄ Γιλμάζ)
  • Ρεπό: Ουαλία

5ος όμιλος

• Αλβανία-Τσεχία 3-0(9΄ Ασάνι, 51΄, 73΄ Σεφέρι)
  • Νησιά Φερόε-Πολωνία 0-2(4΄ Σιμάνσκι, 65΄ Μπούκσα)
  • Ρεπό: Μολδαβία

6ος όμιλος

• Εσθονία-Αζερμπαϊτζάν 0-2(9΄ Μπαϊράμοφ, 45΄+4 πεν. Σεϊντάγεφ)
  • Αυστρία-Βέλγιο 2-3(73΄ Λάιμερ, 84΄ πεν. Ζάμπιτσερ - 12΄, 55΄ Λουκεμπάκιο, 58΄ Λουκάκου)
  • Ρεπό: Σουηδία

7ος όμιλος

• Βουλγαρία-Λιθουανία 0-2(45΄, 55΄ Σίρβις)
  • Ουγγαρία-Σερβία 21:45
  • Ρεπό: Μαυροβούνιο

8ος όμιλος

• Β. Ιρλανδία-Σαν Μαρίνο 3-0(5΄ Σμιθ, 11΄ Ματζένις, 81΄ ΜακΜέναμιν)
  • Σλοβενία-Φινλανδία 3-0(16΄πεν, 28΄ Σέσκο, 90΄ Γιάνζα)
  • Δανία-Καζακστάν 21:45

9ος όμιλος

• Ισραήλ-Ελβετία ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΕ
  • Ανδόρα-Κόσοβο 0-3(26΄, 71΄ Ρασίκα, 81΄ Ζεκίρι)
  • Λευκορωσία-Ρουμανία 0-0

10ος όμιλος

• Ισλανδία-Λουξεμβούργο 1-1(23΄ Όσκαρσον - 46΄ Ροντρίγκες)
  • Πορτογαλία-Σλοβακία 3-2(18΄ Ράμος, 28΄ πεν, 72΄ Ρονάλντο - 69΄ Χάντσκο, 80΄ Λομπότκα)
  • Λιχτενστάιν-Βοσνία 0-2(14΄ Ραχμάνοβιτς, 41΄ Στεφάνοβιτς)