Προκριματικά EURO 2020: Η Ρωσία σφράγισε την πρόκριση -«Σάρωσε» την Κύπρο με 0-5 - iefimerida.gr

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση της Κύπρου με την Ρωσία
Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση της Κύπρου με την Ρωσία -Φωτογραφία: AP/Petros Karadjias

Με πανηγυρικό τρόπο σφράγισε η Ρωσία την πρόκρισή της στην τελική φάση του Euro 2020 αφού «διέλυσε» την Κύπρο με σκορ 5-0 «ΓΣΠ» της Λευκωσίας.

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να πέτυχαν δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο με τον Τσερίσεφ (9') και τον Οζντόεφ (23') πηγαίνοντας με ένα καλό προβάδισμα στα αποδυτήρια, ωστόσο επέστρεψαν με άγριες διαθέσεις πετυχαίνοντας άλλα τρία τέρματα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Συγκεκριμένα το 3-0 έκανε Τζιούμπα στο (79') με τον Γκολόβιν δέκα λεπτά αργότερα να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 4-0. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε και πάλι ο Τσερίσεφ στο 92'.

Σημειώνεται ότι η Κύπρος ολοκλήρωση την αναμέτρηση με 10 παίκτες μετά από αποβολή του Λαΐφη στο 27'. Με αυτή τη νίκη η Ρωσία παρέμεινε στη δεύτερη θέση με 21 βαθμούς πίσω από το Βέλγιο, ενώ η Κύπρος βρίσκεται στις τρίτη θέση του 9ου ομίλου με 10 βαθμούς.

Αναλυτικά τα αποψινά αποτελέσματα των προκριματικών του EURO 2020

• Καζακστάν-Βέλγιο: 0-2 Μπατσουαγί (21'), Μουνιέρ (53')
  • Ουγγαρία-Αζερμπαϊτζάν: 1-0 Κορχούτ (10')
  • Λευκορωσία-Ολλανδία: 1-2 Ντράχουν (53') Βινάλντουμ (32', 41')
  • Σκωτιά-Αγιος Μαρίνος: 6-0 ΜακΓκιν (12',27',45+1'), Σανκλαντ (65') Φιντλευ (67'), Αρμοστρονγκ (86')
  • Εσθονία-Γερμανία: 0-3 Τσαν (14')Γκουντογκάν (51', 57'), Βέρνερ (71')
  • Σλοβενία-Αυστρία: 0-1 Πος (21')
  • Ουαλία-Κροατία 1-1 Βλάσιτς (9'), Μπέιλ (45+3)
  • Πολωνία-Βόρεια Μακεδονία 2-0 Φρανκόβσκι (74'), Μίλικ (80')
  • Κύπρος-Ρωσία: 0-5