Προκριματικά Euro 2020: Διπλό στη Ρουμανία για την Ισπανία – Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία στους ομίλους της βραδιάς - iefimerida.gr

Ο Πάκο Αλκάθερ σε φάση από το Ισπανία - Ρουμανία
Σπουδαίο διπλό πήρε η Ισπανία στην έδρα της Ρουμανίας για τα προκριματικά του Euro 2020 / Φωτογραφία: AP

Με την Ιρλανδία να παίρνει σημαντική ισοπαλία επί της Ελβετίας και την Ισπανία να επικρατεί με 2-1 μέσα στην Ρουμανία, ολοκληρώθηκαν τα παιχνίδια της Πέμπτης για τα προκριματικά Euro 2020.

Με την Εθνική μας ομάδα να χάνει για άλλη μια φορά, από την Φινλανδία, στα άλλα παιχνίδια δεν σημειώθηκαν εκπλήξεις. Στον όμιλό μας η Ιταλία πέρασε με άγχος από την έδρα της Αρμενίας, ενώ η Βοσνία ξέσπασε στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, όπου σημείωσε 4 τέρματα επί του Λιχτενστάιν και κέρδισε με 5-0 (11’, 89’ Γκόγιακ, 80’ αυτ. Μαλίν, 85’ Τζέκο, 87’ Βίσκα).

Στον έκτο όμιλο, η Ισπανία πήρε σπουδαία νίκη με 2-1 στην έδρα της Ρουμανίας και παρά το γεγονός ότι έμεινε με δέκα παίκτες για 20 περίπου λεπτά. Ο Σέρχιο Ράμος άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 29’, ο Αλκαθέρ στο 49’ έκανε το 0-2 και ο Αντόνε μείωσε για τους Ρουμάνους στο 59’. Ο Γιορέντε άφησε την Ισπανία με δέκα παίκτες στο 79’ καθώς αποβλήθηκε για μαρκάρισμα σε αντίπαλο. Την ήττα της Ρουμανίας εκμεταλλεύτηκε η Σουηδία που με το 4-0 στα Νησιά Φερόε, πέρασε δεύτερη, με την Νορβηγία να είναι στην τρίτη θέση μετά το 2-0 επί της Μάλτας.

Στον τέταρτο όμιλο τέλος, Ιρλανδία και Ελβετία έμειναν ισόπαλες 1-1 (85’ ΜακΓΚόντρικ – 74’ Σαρ), με τους γηπεδούχους να διατηρούν την πρώτη θέση στην βαθμολογία, έχοντας όμως και παραπάνω ματς από τους διώκτες τους. Τέλος, για τον έβδομο όμιλο, Ισραήλ και Βόρεια Μακεδονία έμειναν στο 1-1.

Προκριματικά Euro 2020: Τα σημερινά αποτελέσματα και οι βαθμολογίες