Προκριματικά EURO 2020: 5Χ5 η Ιταλία με το 1-3 στην Αρμενία, «κλειδώνει» την πρωτιά στον όμιλο της Εθνικής - iefimerida.gr

Πανηγυρίζουν οι παίκτες της Εθνικής Ιταλίας τη νίκη στην Αρμενία
Πανηγυρίζουν οι παίκτες της Εθνικής Ιταλίας τη νίκη στην Αρμενία /Φωτογραφία: UEFA

Η Ιταλία του Ρομπέρτο Μαντσίνι κάνει «περίπατο», έως τώρα, στον 10ο όμιλο των προκριματικών του EURO 2020.

Η «σκουάντρα ατζούρα» νίκησε στο Ερεβάν και την Αρμενία, με 3-1, έκανε το «5Χ5» στο γκρουπ που μετέχει και η Εθνική Ελλάδας και ουσιαστικά εξασφάλισε από σήμερα την πρόκριση στην τελική φάση της διοργάνωσης, αφήνοντας να μαίνεται η «μάχη» για τη δεύτερη προνομιούχο θέση. Η «σκουάντρα ατζούρα» έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ και χρειάστηκε μια... τραβηγμένη αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Καραπετιάν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, για να φτάσει στην ανατροπή και την πέμπτη σερί νίκη στον όμιλο.

Οι Αρμένιοι, κατάφεραν στο 11ο λεπτό να πάρουν το προβάδισμα με τον Καραπετιάν, ενώ η απάντηση ήρθε στο 28’ από την ομάδα του Μαντσίνι, όταν ο Έμερσον βρήκε τον Μπελότι στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, με τον επιθετικό της Τορίνο να τελειώνει ιδανικά για το 1-1. Στην επανάληψη, οι Ιταλοί με αριθμητικό πλεονέκτημα είχαν τον έλεγχο, έκλεισαν την Αρμενία στο μισό γήπεδο και με τον Πελεγκρίνι στο 77’ έκαναν το 2-1. Ο Μπελότι, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, τρία λεπτά αργότερα, διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

• Αρμενία – Ιταλία 1-2 (11’ Καραπετιάν – 28’, 80’ Μπελότι, 77’ Πελεγκρίνι)
  • Βοσνία – Λιχτενστάιν 5-0 (11', 89' Γκότζακ, 80' Ντούλεβιτς, 85' Τζέκο, 87' Βίσκα)
  • Φινλανδία – Ελλάδα 1-0 (52' πεν Πούκι)