Προκριματικά Champions League: Προκρίθηκαν Μάριμπορ και Ρόζενμποργκ – Ολα τα αποτελέσματα

Δύσκολη πρόκριση πήρε η Ρόζενμποργκ επί της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ / Φωτογραφία: AP

Με δραματικό τρόπο προκρίθηκαν στην επόμενη φάση των προκριματικών του Champions League, Μάριμπορ και Ρόζενμποργκ, που χρειάστηκαν γκολ σχεδόν στο φινάλε για να πανηγυρίσουν πρόκριση.

Η Μάριμπορ πήγε στην παράταση στο ματς με την ΑΙΚ Στοκχόλμης, καθώς έχασε με 2-1 στο 90λεπτο, σκορ με το οποίο είχε κερδίσει τον πρώτο αγώνα. Στην παράταση η ΑΙΚ έκανε το 3-1 στο 93’ με τον Ελιονουσί, αλλά ο Κρέτου στο 117’ έσωσε τους Σλοβένους και τους έστειλε στον τρίτο προκριματικό γύρο.

Η Ρόζενμποργκ είχε χάσει με 2-1 στο πρώτο ματς από την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ και ήθελε τη νίκη. Στο 73’ προηγήθηκε με τον Χέλαντ και πήρε σκορ πρόκρισης. Οι Λευκορώσοι άρχισαν να πιέζουν για την ισοφάριση, αλλά ο Σόντερλουντ στο 85’ έκανε το 2-0 και έδωσε την πρόκριση στους Νορβηγούς. Στην επόμενη φάση πέρασε και ο Ερυθρός Αστέρας, παρά την ήττα του με 2-1 από την Ελσίνκι, ενώ στη Δανία, η Κοπεγχάγη κέρδισε με 1-0 την TNS χάρη σε γκολ του Ζέκα και συνεχίζει στην διοργάνωση.