Προκριματικά Champions League: O ΠΑΟΚ κοίταξε στα μάτια τον Αγιαξ (2-2), όλα θα κριθούν στην Ολλανδία [βίντεο] - iefimerida.gr

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν το γκολ της ομάδας
Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν το γκολ της ομάδας -Φωτογραφία: Eurokinissi

Ενας διπρόσωπος ΠΑΟΚ (εξαιρετικός στο 1ο ημίχρονο, εξαφανισμένος στο 2ο) ήρθε ισόπαλος με τον Άγιαξ στην Τούμπα και θα διεκδικήσει την πρόκριση στα πλει οφ του Champions League, την επόμενη εβδομάδα, στο Αμστερνταμ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε μουδιασμένα το παιχνίδι και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ. Μόλις στο 10ο λεπτό, ο Ζιγιές εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και πλάγια με κατεύθυνση προς την εστία, με τον Γιαννούλη να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα.

Από το 25' και μετά ο ΠΑΟΚ άρχισε να αμύνεται καλύτερα! Ο Άκπομ έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 32΄ μετά από ασίστ του Γιαννούλη, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Μάτος σκόραρε με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπίσεσβαρ!

Τα γκολ και τα highlights του αγώνα ΠΑΟΚ-Άγιαξ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε αγνώριστος και ισοφαρίστηκε στο 57ο λεπτό με τυχερό γκολ του Χούντελαρ. Έκτοτε δεν έδειξε ποτέ να συνέρχεται από αυτό το γκολ, ο Αγιαξ έχασε πολλές ευκαιρίες, ωστόσο το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 2-2.