Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Ηρωική ισοπαλία της Εθνικής Ελλάδας στην Ισπανία (1-1) - iefimerida.gr

Πανηγυρίζει ο Τάσος Μπακασέτας
Πανηγυρίζει ο Τάσος Μπακασέτας / Φωτογραφία: Intime news

Ενα πολύ μεγάλο αποτέλεσμα πήρε κόντρα στην Ισπανία η Ελλάδα, αποσπώντας ισοπαλία με 1-1 στην Ανδαλουσία για το πρώτο παιχνίδι των προκριματικών του Μουντιάλ 2022.

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο και το 33', έπειτα από όμορφο γκολ του Αλβάρο Μοράτα, η ομάδα του Τζο Φαν'τ Σιπ έβγαλε πάθος και αντίδραση απέναντι στους πολύ μαχητικούς Ισπανούς στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης. Εφτασε μάλιστα και στην ισοφάριση σε 1-1 στo 57o λεπτό, έπειτα από γκολ του Τάσου Μπακασέτα από πέναλτι που κέρδισε ο Γιώργος Μασούρας από τον Ινίγκο Μαρτίνεζ.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, ο Ολλανδός τεχνικός διαχειρίστηκε άψογα το ματς με τις αλλαγές του και οι Ελληνες διεθνείς άντεξαν στην ασφυκτική πίεση των Ισπανών, παίρνοντας τον πρώτο τους πολύ σημαντικό βαθμό στα προκριματικά του Μουντιάλ 2022.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο η Ελλάδα μπήκε με αμυντικό προσανατολισμό και δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να πιέσει την Ισπανία. Οι «Φούριας Ρόχας» ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στην αναμέτρηση και είχαν την συντριπτική κατοχή της μπάλας. Η πρώτη μεγάλη στιγμή για την Ισπανία καταγράφηκε στο 14’ με τον Κόκε να χάνει διπλή ευκαιρία, καθώς οι δύο προσπάθειές του σταμάτησαν σε Τσιμίκα και Τζαβέλα. Στο 32’ ο Όλμο επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι του Βλαχοδήμου. Ένα λεπτό αργότερα ο Κόκε βρήκε τον Μοράτα κι αυτός με ιδανικό τρόπο έκανε το 1-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Ελλάδα κέρδισε πέναλτι στο 56’, καθώς ο νεοεισελθών Ίνιγο Μαρτίνεθ ανέτρεψε τον Μασούρα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπακασέτας, ο οποίος δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με πολύ ωραίο χτύπημα έκανε το 1-1. Στο 75’ οι Ισπανοί έκρυψαν την μπάλα και μετά από γύρισμα του Γκαγιά, πέρασε κάτω από τα πόδια του Ογιαρθάμπαλ, που έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του. Η συνέχεια ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τους Ισπανούς οι οποίοι όμως, δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την εστία του Οδυσσέα Βλαχοδήμου. Το τελικό 1-1 αναμφίβολα πρόκειται για μια μεγάλη επιτυχία για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που ξεκινάει με το δεξί στη διοργάνωση.

Ισπανία-Ελλάδα 1-1

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Γιορέντε, Ράμος (46’ Ινίγο Μαρτίνεθ), Γκαρθία, Γκαγιά, Όλμο (65’ Πέδρι), Ρόδρι, Κόκε (72’ Ογιαρθάμπαλ), Τόρες (72’ Τιάγκο), Μοράτα, Κανάλες (65’ Χιλ)

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαντ Σιπ): Βλαχοδήμος, Μπακάκης, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Τσιμίκας (80’ Κυριακόπουλος), Ζέκα, Μπουχαλάκης, Μάνταλος (46’ Τζόλης), Λημνιός (46’ Σιώπης), Μασούρας (66’ Φορτούνης), Μπακασέτας (78’ Γιακουμάκης)