Primera Division: Ηττα της Μπαρτσελόνα με 3-1 από την Λεβάντε - iefimerida.gr

Primera Division: Ηττα της Μπαρτσελόνα με 3-1 από την Λεβάντε

Ο Λιονέλ Μέσι της Μπαρτσελόνα
Ο Λιονέλ Μέσι της Μπαρτσελόνα /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: AP

Η Μπαρτσελόνα υπέστη ήττα-σοκ στο «Θιουδάδ ντε Βαλένθια», χάνοντας 3-1 από την Λεβάντε για την Primera Division.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε προηγήθηκε με πέναλτι του Λιονέλ Μέσι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι γηπεδούχοι πέτυχαν την ανατροπή στο δεύτερο μέρος μέσα σε επτά λεπτά.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 38′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λιονέλ Μέσι, σε μια φάση που ξεκίνησε από θέση οφσάιντ.  Ο Λουίς Σουάρες τραυματίστηκε λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, στον πρώτο κακό οιωνό για την Μπαρτσελόνα.

Η Λεβάντε στο δεύτερο ημίχρονο, με την αυτοπεποίθηση στα ύψη έπειτα από την μεσοβδόμαδη νίκη στην έδρα της Σοσιεδάδ, πίεσε και δικαιώθηκε. Μέσα σε ένα οκτάλεπτο (60’, 63’, 68’) η ομάδα από την Βαλένθια, σημείωσε τρία γκολ με τους Καμπάνια, Μπόρχα Μαγιοράλ και Ραντόγια και πήρε μία σπουδαία νίκη (3-1) απέναντι στους Καταλανούς.

Ήταν η πρώτη ήττα της Μπαρτσελόνα στο πρωτάθλημα έπειτα από τις 21 Σεπτεμβρίου, με την ομάδα του Ερνέστο βαλβέρδε να μετράει πέντε συνεχόμενες νίκες στη La Liga πριν το «στραπάτσο» στην Βαλένθια.