Premier League: Τέλος στο νικηφόρο σερί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έβαλε ο Ολίσε -Ισοπαλία με Κρίσταλ Πάλας - iefimerida.gr

Ο τεχνικός της Γιουνάιτεντ, Έρικ Τεν Χαγκ
Ο τεχνικός της Γιουνάιτεντ, Έρικ Τεν Χαγκ / AP

Με εντυπωσιακό χτύπημα φάουλ, λίγο πριν το τέλος του ματς, ο Ολίσε λύτρωσε την Κρίσταλ Πάλας και έβαλε φρένο στο εντυπωσιακό σερί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, πριν το Κυριακάτικο ντέρμπι με την Άρσεναλ στο Λονδίνο για την Premier League.

Η Κρίσταλ Πάλας απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας στο ματς του Λονδίνου, με ήρωα τον Ολίσε και έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί της ομάδας του Τεν Χαγκ, που μετρούσε εννιά νίκες στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. Με τον βαθμό της ισοπαλίας, οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην 3η θέση της βαθμολογίας της Premier League.

Για μεγάλο διάστημα του πρώτου μέρους, οι Κόκκινοι Διάβολοι ήλεγχαν απόλυτα τα πράγματα, κυκλοφορούσαν με άνεση την μπάλα, αλλά δεν κατάφερναν να απειλήσουν την εστία του Γκουαΐτα. Στο 40' ο Εντουάρ έπιασε τρομερό φαλτσαριστό σουτ από τα όρια της περιοχής, με τον Ντε Χέα ωστόσο να εκτινάζεται εντυπωσιακά και να βρίσκει απάντηση, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι και από εκεί σε κόρνερ.

Σόκαρε τη Γιουνάιτεντ ο Ολίσε με «μαγικό» φάουλ

Τέσσερα λεπτά αργότερα, με τους Αετούς να έχουν ανέβει στο γήπεδο, η ομάδα του Τεν Χαγκ μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τον λιγοστό χώρο που της δόθηκε. Ο Ράσφορντ πέρασε ωραία κάθετη στον Έρικσεν, εκείνος γύρισε παράλληλα και ο Μπρούνο Φερνάντες με άψογο τελείωμα έκανε το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως και το πρώτο, με χαμηλό tempo και τη Γιουνάιτεντ να κυκλοφορεί την μπάλα και να ελέγχει την κατάσταση χωρίς να υπάρχουν πολλές φάσεις. Η Κρίσταλ Πάλας πάντως, προσπαθούσε να απειλήσει και να πάρει κάτι από το ματς. Στο 75' ο Ολίσε εκτέλεσε το κόρνερ, αλλά στη δυνατή κεφαλιά του Γκουέχι είπε και πάλι εντυπωσιακά «όχι» ο Ντε Χέα.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ολίσε με μαγική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ισπανού κίπερ και χάρισε στην ομάδα του την ισοπαλία.

Οι συνθέσεις

Κρίσταλ Πάλας (Βιεϊρά): Γκουαΐτα, Μίτσελ, Γκουέχι, Ρίτσαρντς, Κλάιν, Χιουζ (84' Μιλιβόγεβιτς), Ντουκουρέ (71' Σλουπ), Εντουάρ (71' Αγιού), Ζαχά, Ολίσε, Ματετά (56' Έζε)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Τεν Χαγκ): Ντε Χέα, Μπισάκα, Βαράν, Μαρτίνες, Σο, Κασεμίρο, Έρικσεν (83' Φρεντ), Άντονι (70' Γκαρνάτσο), Φερνάντες, Ράσφορντ, Βέγκχορστ (69' ΜακΤόμινεϊ)