Premier League: H Mπράιτον «πλήγωσε» την Τσέλσι με γκολάρα, «σίφουνας» η Λέστερ [βίντεο] - iefimerida.gr

Premier League: H Mπράιτον «πλήγωσε» την Τσέλσι με γκολάρα, «σίφουνας» η Λέστερ
Premier League: H Mπράιτον «πλήγωσε» την Τσέλσι με γκολάρα, «σίφουνας» η Λέστερ -Φωτογραφία: AP

Η Λέστερ επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και νίκησε εύκολα, μέσα στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», τη Νιούκαστλ με 3-0, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Premier League.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς, που μπήκε στη νέα χρονιά με το «δεξί», παραμένει στη δεύτερη θέση με διαφορά 4 βαθμών από την τρίτη Μάντσεστερ Σίτι, που έχει παιχνίδι λιγότερο.

Σημαντική νίκη πέτυχε η Σαουθάμπτον, επικρατώντας με 1-0 της Τότεναμ του Ζοσέ Μουρίνιο, ενώ η Γουότφορντ συνέχισε τις καλές εμφανίσεις των τελευταίων εβδομάδων, νίκησε με 2-1 τη Γουλβς κι έκανε ένα ακόμη βήμα για να ξεφύγει από τη ζώνη του υποβιβασμού, παρότι οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν από το 70ό λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Καμπασελέ.

«Ποδαρικό» με το αριστερό για την Τσέλσι

Νωρίτερα η Τσέλσι έκανε «ποδαρικό» με ισοπαλία στο 2020, καθώς έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Μπραϊτον, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Premier League. Μάλιστα, ο Σέζαρ Αθλιπικουέτα πέτυχε το πρώτο γκολ της νέας χρονιάς στο αγγλικό πρωτάθλημα, ανοίγοντας το σκορ στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης απέναντι στους «γλάρους», οι οποίοι ισοφάρισαν στο 84΄ με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι του Γιάχανμπακς.

Στις αναμετρήσεις της 21ης αγωνιστικής στην Premier League σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

• Μπράιτον-Τσέλσι 1-1
  • Μπέρνλι-Άστον Βίλα 1-2
  • Νιούκαστλ-Λέστερ 0-3
  • Σαουθάμπτον-Τότεναμ 1-0
  • Γουότφορντ-Γουλβς 2-1
  • Μάντσεστερ Σίτι-Έβερτον 2-1
  • Νόριτς-Κρίσταλ Πάλας 1-1
  • Γουέστ Χαμ-Μπόρνμουθ 4-0