Premier League: Ο Καρβάλιο «λύτρωσε» την Λίβερπουλ στο 98' - Νίκησε τη Νιουκάστλ - iefimerida.gr

Λίβερπουλ - Νιουκάστλ για την Πρέμιερ Λιγκ
Λίβερπουλ - Νιουκάστλ για την Πρέμιερ Λιγκ / φωτογραφία associated press

Η Λίβερπουλ από λυτρώθηκε στο 90+8' με γκολ του Καρβάλιο, και επικράτησε 2-1 της Νιουκάστλ πετυχαίνοντας τη δεύτερη σερί νίκη της στην Premier League.

Απίθανο φινάλε στο Ανφιλντ, ονειρικό για τη Λίβερπουλ, εφιαλτικό για τη Νιουκάστλ. Οι Reds από το... πουθενά βρήκαν δίχτυα στο 90+8' με τον Καρβάλιο, με τους «ανθρακωρύχους» να είναι έξαλλοι για τις καθυστερήσεις που κράτησε ο Μάρινερ. Οι γηπεδούχοι, χωρίς να πείσουν, επικράτησαν 2-1 και παρέμειναν στο δρόμο των επιτυχιών. Εξαιρετικό ντεμπούτο ο Ισάκ.

Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά με στόχο να πετύχει το γρήγορο γκολ, ωστόσο, η Νιουκάστλ ήταν εξαιρετικά στημένη και δεν άφησε την αντίπαλό της να δημιουργήσει. Πολύ καλός ρυθμός μετά το 20ο λεπτό, με τη Λίβερπουλ να απειλεί και στο 34' να χάνει μοναδική ευκαιρία να σκοράρει. Ο Φιρμίνο έκανε εξαιρετική κάθετη μπαλιά προς την περιοχή, ο Ντίας πρόλαβε, έχασε την ισορροπία του και δεν μπόρεσε να σκοράρει. Αντίθετα, η Νιουκάστλ στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία της κατάφερε να σκοράρει. Στο 38' ο Ισάκ από εξαιρετική κάθετη του Λόνγκσταφ κατάφερε να βγει στον κενό χώρο και να σουτάρει με δύναμη για το 1-0 στο ντεμπούτο του.

Ανατροπή και λύτρωση στο 90'+8' η Λίβερπουλ

Οι Reds πίεσαν στην επανάληψη, όμως δεν είχαν τις εμπνεύσεις για να απειλήσουν. Αντίθετα, η Νιουκάστλ ήταν αρκετά επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις της και στο 54' λίγο έλειψε να... ξαναπαγώσει το Ανφιλντ. Ο Ισάκ βγήκε στην αντεπίθεση και με τρομερό τελείωμα βρήκε δίχτυα. Ωστόσο, η σημαία σηκώθηκε με καθυστέρηση και το γκολ ακυρώθηκε. Η Λίβερπουλ απάντησε με την ευκαιρία του Ελιοτ στο 60' , ωστόσο ένα λεπτό αργότερα ήρθε το γκολ! Εξαιρετική κίνηση του Σαλάχ, έδωσε τη σωστή στιγμή στον Φιρμίνο ο οποίος βρήκε δίχτυα με υπέροχο πλασέ.

Ο Αιγύπτιος δεν ήταν στα καλύτερά του και οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν τον τρόπο για το τρίποντο. Η πίεση γινόταν εντονότερη, η είσοδος του Τσιμίκα και του Καρβάλιο έδωσε ώθηση, αλλά η Νιουκάστλ με αρκετές... καθυστερήσεις κρατούσε τους Reds μακριά από την εστία της. Ωστόσο, στο 90'+8' ήρθε η λύτρωση. Φάση διαρκείας, οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων δεν μπόρεσαν να διώξουν και ο Καρβάλιο με βολέ διαμόρφωσε το 2-1.