Τότεναμ: «Σπέσιαλ» ντεμπούτο για τον Μουρίνιο πριν το ματς με τον Ολυμπιακό - iefimerida.gr

Τότεναμ: «Σπέσιαλ» ντεμπούτο για τον Μουρίνιο πριν το ματς με τον Ολυμπιακό

Πρώτο ματς, πρώτη νίκη για τον Special One
Πρώτο ματς, πρώτη νίκη για τον Special One -Φωτογραφία: AP

Τέλος στο αρνητικό σερί των δώδεκα διαδοχικών ηττών εκτός έδρας στην Premiership έβαλε στο ντεμπούτο του στην τεχνική ηγεσία της Τότεναμ ο Ζοζέ Μουρίνιο!

Οι «πετεινοί» πέρασαν νικηφόρα με 3-2 από το London Stadium απέναντι στη Γουεστ Χαμ, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής και αύξησαν σε 17 τους βαθμούς τους. Από τις 28 Σεπτεμβρίου είχε να νικήσει, εντός ή εκτός η ομάδα του βόρειου Λονδίνου, κάτι που πέτυχε με εμφατικό τρόπο στον πρώτο αγώνα του Πορτογάλου τεχνικού στον πάγκο της.

Ο Νοτιοκορεάτης Σον Χιουνγκ-Μιν άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό για να διπλασιάει τα τέρματα των φιλοξενούμενων ο Βραζιλιάνος Λούκας Μόουρα στο 43ο λεπτό. Κι ενώ είχαν περάσει μόλις 4 λεπτά από την έναρξη του β΄ μέρους (49΄), ο Χάρι Κέιν πέτυχε με κεφαλιά και τρίτο γκολ μετά από συστημένη σέντρα του Οριέ από δεξιά. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 73ο λεπτό με τον Μικαίλ Αντόνιο και στο 90΄ με τον Άντζελο Ογμπόνα.

Επόμενο παιχνίδι για τον Μουρίνιο και τους παίκτες του, αυτό με τον Ολυμπιακό, για την πέμπτη αγωνιστική των ομίλων του Champions League.