Premier League: Μήνυμα... τίτλου της Μάντσεστερ Σίτι -«Τεσσάρα» επί της Λίβερπουλ στο Ανφιλντ - iefimerida.gr

Πανηγυρίζουν οι παίκτες της Μάντσεστερ Σίτι
Πανηγυρίζουν οι παίκτες της Μάντσεστερ Σίτι/ Φωτογραφία: Ap IMAGES

Μήνυμα τίτλου απέστειλε η Μάντστεστερ Σίτι ισοπεδώνοντας την Λίβερπουλ στο Ανφιλντ με 4-1 για την Premier League.

Οι χτυπημένοι από τις πολλές απουσίες γηπεδούχοι, έδωσαν... δικαιώματα και πλήρωσαν το παραμικρό τους λάθος απέναντι στην εκπληκτική ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα. Μπορεί στο πρώτο μέρος να έχασε πέναλτι ο Ιλκάι Γκουντογάν, όμως στην επανάληψη και το 49' άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Ο Μοχάμεντ Σαλάχ απάντησε στο 63' από την άσπρη βούλα, σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος.

Στη συνέχεια όμως, δύο πολύ σημαντικά λάθη του Αλισον Μπέκερ αποδείχθηκαν μοιραία για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ. Οι «Πολίτες» το εκμεταλλεύτηκαν πρώτα στο 73' με τον Γκουντογάν και στο 76' με τον Στέρλινγκ κάνοντας το 3-1. Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας έδειχνε να τα έχει χαμένα καθώς έδωσε δύο φορές τη μπάλα σε αντίπαλο έξω από την περιοχή του.

Τέλος, ο Φιλ Φόντεν έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του αφού με ένα τρομερό σουτ νίκησε ξανά τον Αλισον γράφοντας το 4-1, όντας ο πολυτιμότερος παίκτης της ομάδας του εν τη απουσία του Κέβιν Ντε Μπρόινε. Ο Κώστας Τσιμίκας πέρασε στο ματς στο 85ο λεπτό κάνοντας ντεμπούτο στην Premier League.

Aποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής στην Premier League

• Άστον Βίλα-Άρσεναλ 1-0 (2' Γουότκινς)
  • Μπέρνλι-Μπράιτον 1-1 (54' Γκούντμουντσον - 36' Ντανκ)
  • Νιούκαστλ-Σαουθάμπτον 3-2 (16' Γουίλοκ, 26', 45'+ Αλμιρόν - 30' Μιναμίνο, 48' Γουόρντ-Πράουζ,
  • Φούλαμ-Γουέστ Χαμ 0-0
  • Μάντσεστερ Γ.-Έβερτον 3-3 (24' Καβάνι, 45' Φερνάντες, 70' ΜακΤόμινεϊ - 49' Ντουκουρέ, 52' Ροντρίγκες, 90+5' Κάλβερτ Λιούιν)
  • Τότεναμ-Γουέστ Μπρομ 2-0 (54' Κέιν, 58' Σον)
  • Γουλβς-Λέστερ 0-0
  • Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Σίτι 1-4 (63' Σάλαχ-49', 73' Γκουντογκάν, 76' Στέρλινγκ, 83' Φόντεν)