Premier League: Το Λονδίνο ανήκει στον Μουρίνιο -Μεγάλη νίκη της Τότεναμ κόντρα στην Αρσεναλ - iefimerida.gr

Μεγάλη νίκη της Τότεναμ κόντρα στην Αρσεναλ
Μεγάλη νίκη της Τότεναμ κόντρα στην Αρσεναλ / Φωτογραφία: AP IMAGES

To Λονδίνο ανήκει στο Μουρίνιο. Η Τότεναμ... πάτησε την Αρσεναλ με 2-0 στο ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα της Premier League!

Παράλληλα, τα Σπιρούνια διεύρυναν το αήττητο σερί τους (7-3-0) και συνέχισαν την καλή παράδοση που έχουν χτίσει τα τελευταία χρόνια κόντρα στους «κανονιέρηδες» (5-2-0 εντός). Επιπροσθέτως, συνεχίστηκε η εξαιρετική παράδοση του Μουρίνιο κόντρα στην Άρσεναλ, από την οποία δεν έχει χάσει ποτέ εντός έδρας (7-4-0).

Η Τότεναμ άρχισε με ιδανικό τρόπο το κλασικό ντέρμπι του Βορείου Λονδίνου καθώς στην πρώτη αξιόλογη επίσκεψή της στα αντίπαλα καρέ βρήκε δίχτυα μέσα από συνεργασία των δύο μεγάλων αστεριών της στο 13ο λεπτό. Ο Κέιν έβγαλε την ομάδα του στην κόντρα δίνοντας πάσα στον κενό χώρο στον Σον, ο Νοτιοκορεάτης κουβάλησε τη μπάλα απο τα αριστερά, συνέκλινε και με υπέροχο φαλτσαριστό δεξί σουτ εκτός περιοχής την έστειλε συστημένη στην αριστερή γωνία της εστίας του Λένο (1-0).

Η Τότεναμ έπαιξε τέλεια το transition παιχνίδι στο 45+1', με τον Λο Σέλσο να βρίσκει τον Σον, τον Νοτιοκορεάτη να σερβίρει στον Κέιν και τον Άγγλο φορ να γράφει το 2-0 με άπιαστη βολίδα μέσα από την περιοχή, όπου η μπάλα τράνταξε πρώτα το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λένο πριν καταλήξει στα δίχτυα.

Νίκη στην εκπνοή για τη Λέστερ

Ο Τζέιμι Βάρντι λύτρωσε τη Λέστερ, καθώς πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 90ο λεπτό, χαρίζοντας στην επόμενη αντίπαλο της ΑΕΚ, στους ομίλους του Europa League, τη δύσκολη νίκη με 2-1 στην έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Premier League. Οι «αλεπούδες» προηγήθηκαν στο 24ο λεπτό με τον Αγιόθε Πέρεθ, δύο λεπτά αργότερα η Σέφιλντ ισοφάρισε με τον ΜακΜπέρνι, για να έρθει ο Βάρντι στο 90' να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Νωρίτερα, η Κρίσταλ Πάλας μετέτρεψε σε «περίπατο» το σημερινό ματς στην έδρα της Γουέστ Μπρομ, επικρατώντας εύκολα με 5-1. Μεγάλοι πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Γουίλφριντ Ζαχά και Κρίστιαν Μπέντεκε, που πέτυχαν από δύο γκολ, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν για μεγάλο χρονικό διάστημα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ματέους Περέιρα στο 34ο λεπτό