Premier League: «Ματσάρα» χωρίς νικητή στο Λίβερπουλ, ισοπαλία 2-2 των «reds» με τη Μάντσεστερ Σίτι [βίντεο] - iefimerida.gr

Φάση από το Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Σίτι
Φάση από το Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Σίτι / Φωτογραφία: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Οι φίλοι του ποδοσφαίρου και η… Τσέλσι ήταν οι μεγάλοι κερδισμένοι από το ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Premier League.

Μετά από ένα δεύτερο ημίχρονο που οι δύο ομάδες πρόσφεραν μοναδικό θέαμα, Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι ήρθαν ισόπαλες 2-2, αφήνοντας την Τσέλσι μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν σαφώς καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε γκολ, καθώς ο Φόντεν νικήθηκε δύο φορές από τον Αλισον. Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο β΄ μέρος και βρήκαν το γκολ στο 59΄, όταν ο Σαλάχ έβγαλε στην αντεπίθεση τον Μανέ και ο Σενεγαλέζος πλάσαρε ψύχραιμα τον Εντερσον.

Η Σίτι, όμως, βρήκε την απάντηση δέκα λεπτά αργότερα, όταν ο Γκαμπριέλ Ζεσούς μετά από ωραία ατομική προσπάθεια βρήκε μέσα στην περιοχή τον Φόντεν και ο νεαρός εκτέλεσε από πλάγια θέση και αυτή τη φορά νίκησε τον Αλισον. Στο 76΄ ο Σαλάχ με μία τρομερή ενέργεια απέφυγε όποιον αντίπαλο βρήκε μπροστά του και με ένα εκπληκτικό τελείωμα έδωσε ξανά προβάδισμα στους «ρεντς», οι οποίοι χάρηκαν όμως μόλις για ένα πεντάλεπτο, καθώς στο 81΄ ο Ντε Μπρόινε με εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Ενα τάκλιν αυτοθυσίας του Ρόντρι, που στέρησε σίγουρο γκολ από τον Φαμπίνιο στο 87΄, ήταν η τελευταία «πράξη» του δράματος, σε ένα ντέρμπι που θα κάνει καιρό να ξεχαστεί.