Premier League: Επίδειξη δύναμης και 2η θέση η Νιούκαστλ, 0-3 τη Λέστερ - iefimerida.gr

Premier League: Επίδειξη δύναμης και 2η θέση η Νιούκαστλ, 0-3 τη Λέστερ

Ο Αλμιρόν της Νιούκαστλ
Ο Αλμιρόν της Νιούκαστλ / Φωτογραφία: Twitter

Μια σαρωτική Νιούκαστλ έκανε «φύλλο και φτερό» τη Λέστερ στο «Κινγκ Πάουερ», νίκησε 3-0 και ανέβηκε προσωρινά στη δεύτερη θέση της Premier League.

Πλέον, βρίσκεται τέσσερις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Άρσεναλ, αλλά και με δύο αγώνες περισσότερους, όπως και από τη Μάντσεστερ Σίτι που βρίσκεται στο -1.

Στα πρώτα επτά λεπτά οι «Καρακάξες» είχαν ήδη προηγηθεί με 2-0, κάνοντας αμέσως πολύ ανηφορικό το δρόμο των γηπεδούχων, ενώ μετά το 3-0 στο 32ο λεπτό οι «Αλεπούδες» παρέδωσαν σώμα και πνεύμα…

Με πολύ μεγάλη νίκη (2-1) έφυγε από το «Γκούντισον Παρκ» απέναντι στην Έβερτον η Γουλβς, που μέχρι να ξεκινήσουν οι συναντήσεις της 17ης αγωνιστικής ήταν ουραγός.

Η ομάδα του Λίβερπουλ προηγήθηκε με τον Γέρι Μίνα μόλις στο 7ο λεπτό, για να ισοφαρίσει ο Ποντένσε στο 22΄. Κι ενώ το παιχνίδι όδευε προς την ισοπαλία, ήρθε ο Νούρι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων να δώσει την πολύτιμη νίκη στους «Λύκους» και να μεγαλώσει την εσωστρέφεια στα «Ζαχαρωτά».

Ουραγός, πλέον, είναι η Σαουθάμπτον, που ηττήθηκε στην έδρα της από την Μπράιτον με 3-1, ενώ άλμα στην κατάταξη έκανε η Φούλαμ που πέρασε εμφατικά με 3-0 από το «Σέλχαρστ Παρκ» απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας.

Σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση του αποτελέσματος έπαιξε το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα με 9 παίκτες, αφού στο 34ο λεπτό αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μίτσελ και στο 57ο ακολούθησε ο Τόμκινς, με δεύτερη κίτρινη.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της Premier League:

• Μπρέντφορντ-Τότεναμ 2-2 (Γιάνελτ 15΄, 54΄ Τόνεϊ - 65΄ Κέιν, Χόιμπιεργκ 72΄)
  • Κρίσταλ Πάλας-Φούλαμ 0-3 (31΄ Ριντ, 71΄ Ριμ, 80΄ Μίτροβιτς)
  • Έβερτον-Γουλβς 1-2 (7΄ Μίνα - 22΄ Ποντένσε, 90΄+5 Νούρι)
  • Λέστερ-Νιούκαστλ 0-3 (3΄ πεν. Γουντ, 7΄ Αλμιρόν, 32΄ Ζοέλιντον)
  • Σαουθάμπτον-Μπράιτον 1-3 (74΄ Γουόρντ-Πράους - 14΄ Λαλάνα, 35΄ αυτ. Περό, 56΄Μαρτς)
  • Άστον Βίλα-Λίβερπουλ 19:30
  • Άρσεναλ-Γουέστ Χαμ 22:00