Premier League: Ισόπαλο (0-0) το ντέρμπι του Λονδίνου και κορυφή για Τότεναμ - iefimerida.gr

Premier League: Ισόπαλο (0-0) το ντέρμπι του Λονδίνου και κορυφή για Τότεναμ

Ισόπαλο (0-0) το ντέρμπι του Λονδίνου και κορυφή για Τότεναμ
Ισόπαλο (0-0) το ντέρμπι του Λονδίνου και κορυφή για Τότεναμ/ Φωτογραφία: AP IMAGES

Η Τότεναμ στάθηκε όρθια στο «Στάμφορντ Μπριτζ», πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (0-0) από την Τσέλσι, στο ντέρμπι του Λονδίνου, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Premier League και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με τη Λίβερπουλ, αλλά με καλύτερη διαφορά τερμάτων.

Νωρίτερα, ο Έντινσον Καβάνι πήρε στις πλάτες του τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη, μέσα στην έδρα της Σαουθάμπτον, με 3-2.

Οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε ένα ρεσιτάλ τακτικής, προσπαθώντας να αποφύγουν τα λάθη και περιμένοντας κυρίως να εκμεταλλευτούν το όποιο λάθος έκανε ο αντίπαλός τους. Αμφότερες ήταν προσεκτικές και μοιραία έλειψαν οι ευκαιρίες και το θέαμα. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν ούτε μια τελική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι «άγιοι» προηγήθηκαν με 2-0, με τα γκολ των Μπέντναρεκ (23') και Γουόρντ-Πράουζ (33'), αλλά στην επανάληψη οι «κόκκινοι διάβολοι» με ηγέτη τον Καβάνι, που πέτυχε δύο γκολ και έδωσε την ασίστ στο άλλο τέρμα, κατάφεραν την ανατροπή και να πάρουν τους τρεις βαθμούς στις καθυστερήσεις.