Premier League: «Χαστούκι» στο 90' για την Αρσεναλ από την Μπράιτον -Πέρασε από το Λονδίνο η Γουλβς - iefimerida.gr

Οι παίκτες της Μπράιτον πανηγυρίζουν
Οι παίκτες της Μπράιτον πανηγυρίζουν/ Φωτογραφία: AP Images

Από το κακό στο... χειρότερο πηγαίνει η Αρσεναλ που ηττήθηκε αυτή τη φορά από την Μπράιτον στην εκπνοή του μεταξύ τους αγώνα για την Premier League.

Αν και οι Λονδρέζοι προηγήθηκαν με ένα τρομερό γκολ του Πεπέ στο 68’, όχι μόνο δεν νίκησαν, αλλά έμειναν με άδεια χέρια, καθώς ηττήθηκαν με 2-1.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι «κανονιέρηδες» έμειναν στην 9η θέση και βλέπει το τρένο της Ευρώπης να την αποχαιρετά μετά από τις διαδοχικές κακές της εμφανίσεις. Από την άλλη πλευρά, η Μπράιτον έκανε ίσως το πιο καθοριστικό άλμα για την παραμονή της, καθώς αύξησε τη διαφορά της στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Παραμένει σε τροχιά Ευρώπης η Γουλβς

Η Γουλβς έφυγε με το διπλό από το Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου επικρατώντας με 2-0 της Γουέστ Χαμ και έπιασε στην πέμπτη θέση τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο αναδείχθηκε ο Ανταμά Τραορέ, αφού μετά την είσοδο του στο ματς στο 64’ στη θέση του Ντεντόνκερ, ο Ισπανός ακραίος άλλαξε τις ισορροπίες στο παιχνίδι, αφού από τα δικά του πόδια ξεκίνησαν οι φάσεις από τις οποίες βγήκαν τα γκολ των «λύκων».

Στο 73ο λεπτό ο Τραορέ έβγαλε ασίστ για τον Χιμένες που με κεφαλιά έκανε το 1-0. Σχεδόν ένα δεκάλεπτο αργότερα, ο Ισπανός έσπασε την μπάλα δεξιά στον Ντόχερτι, εκείνος έβγαλε την μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των Λονδρέζων, με τον Νέτο στην κίνηση νια πιάνει μια οβίδα, εκτελώντας για το 2-0 τον Φαμπιάνσκι.

Τρία λεπτά όλο το Γουότφορντ-Λέστερ

Παρότι είχε ευκαιρίες, το ματς της Γουότφορντ με τη Λέστερ έδειχνε πως θα ολοκληρωθεί χωρίς σκορ. Στο τελευταίο τρίλεπτο όλα άλλαξαν όμως.

Ο Μπεν Τσίλγουελ με ένα απίθανο γκολ στο 90' έστειλε την μπάλα στις… αράχνες και έδειξε να γέρνει την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων. Ωστόσο, μια αμυντική αδράνεια στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και ένα φοβερό ανάποδο ψαλίδι του Ντόσον που δεν κατάφερε να βγάλει ο Σμάιχελ, έφερε το σκορ στα ίσα και λύτρωσε την Γουότφορντ, που πήρε έναν σημαντικό βαθμό (1-1) στην μάχη της παραμονής.