Premier League: Πάρτι της Γιουνάιτεντ με «τεσσάρα» κόντρα στη Τσέλσι -Πέρασε στο Champions League - iefimerida.gr

Πάρτι με «4άρα» της Γιουνάιτεντ επί της Τσέλσι
Πάρτι με «4άρα» της Γιουνάιτεντ επί της Τσέλσι / AP

Η Τσέλσι αγωνίστηκε κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ» με τη νεότερη ενδεκάδα της ιστορίας της για την Premier League και τιμωρήθηκε με «τεσσάρα» από τους Κόκκινους Διάβολους.

Η Γιουνάιτεντ επικράτησε με το εμφατικό 4-1 με τους Λονδρέζους να αντέχουν μόλις έξι λεπτά στην αναμέτρηση, πριν τους πάρει η κατηφόρα.

Οι γηπεδούχοι με την άνετη νίκη τους εξασφάλισαν και μαθηματικά το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League της ερχόμενης περιόδου καθώς απέχουν 6 βαθμούς από την Λίβερπουλ με μόλις ένα ματς να απομένει.

Ο Κασεμίρο στο 6’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και στις καθυστερήσεις ο Μαρσιάλ έγραψε το 2-0.

Οι παίκτες του Τεν Χαγκ έφτασαν σε τρίτο γκολ με πέναλτι του Μπρούνο Φερνάντες στο 73’. Ο Ράσφορντ στο 78’ έκανε το 4-0. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν απλά το γκολ της τιμής στο 89’ με τον Ζοάο Φέλιξ, μειώνοντας στο τελικό 4-1.

Η νίκη για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επισκιάστηκε απ’ τον τραυματισμό του Άντονι με τον Βραζιλιάνο να αποχωρεί σφαδάζοντας με χτύπημα στον αστράγαλο στο 27'. Οι εξετάσεις θα δείξουν το μέγεθος της ζημιάς.