Premier League: Εκανε φτερά ο τίτλος για τη Γιουνάιτεντ -Ολοταχώς για υποβιβασμό η Γουέστ Μπρομ - iefimerida.gr

Φάση από το ματς της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Φάση από το ματς της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ/ Φωτογραφία: AP IMAGES

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ «στραβοπάτησε» στον εκτός έδρας αγώνα της με την Λιντς, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστική της Premier League.

H ομάδα του Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ παραχώρησε ισοπαλία χωρίς τέρματα και πλέον η πορεία της συμπολίτισσάς της, Σίτι, για την κατάκτηση του τίτλου γίνεται ευκολότερη, αφού έχει αποσπαστεί στην κορυφή με δέκα βαθμούς διαφορά. Σε άλλον αγώνα, η Μπέρνλι έκανε την μεγάλη έκπληξη, αφού νίκησε με το ευρύ 4-0 εκτός έδρας τη Γουλβς και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα για την παραμονή της στην Premier League.

Παράλληλα, ο υποβιβασμός της Γουέστ Μπρομ στην Championship φαντάζει πια δεδομένος, καθώς η ομάδα του Σαμ Αλαρντάις έχασε στις καθυστερήσεις τη νίκη στην έδρα της Άστον Βίλα, που αν ερχόταν θα συντηρούσε τις ελπίδες της. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 9΄ με πέναλτι του Ελ Γκαζί, αλλά ο Περέιρα ισοφάρισε στο 23΄, επίσης από τα 11 βήματα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο 47΄ με αυτογκόλ του Μινγκς και παρά την πίεση των «χωριατών», που εν τέλει βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Ντέιβις.

Αποτελέσματα Premier League

• Φούλαμ-Τότεναμ 0-1 (19΄ αυτ. Ανταραμπιόγιο)
  • Μάντσεστερ Σίτι-Σαουθάμπτον 5-2 (15΄, 59΄ Ντε Μπράιν, 40΄, 55΄ Μαχρέζ, 45΄+3 Γκιντογκάν - 25΄ πεν. Γουόρντ-Πράους, 56΄ Άνταμς)
  • Άρσεναλ-Έβερτον 0-1 (76΄ αυτ. Λένο)
  • Λίβερπουλ-Νιούκαστλ 1-1 (4΄ Σαλάχ - 90+5΄ Γουίλοκ)
  • Γουέστ Χαμ-Τσέλσι 0-1 (43΄ Βέρνερ)
  • Σέφιλντ Γιουν.-Μπράιτον 1-0 (19΄ ΜακΓκόλντρικ)
  • Γουλβς-Μπέρνλι 0-4 (15΄, 21΄, 44΄ Γουντ, 85΄ Γουέστγουντ)
  • Λιντς-Μάντσεστερ Γ. 0-0
  • Άστον Βίλα-Γουέστ Μπρομ 2-2 (9΄ πεν. Ελ Γκαζί, 90΄+2 Ντέιβις - 23΄ πεν. Περέιρα, 47΄ αυτ. Μινγκς)