Premier League: Έγραψε ιστορία ο Χάαλαντ στο 3-1 της Σίτι επί της Λιντς [βίντεο] - iefimerida.gr

Ο Χάαλαντ έγραψε ιστορία κόντρα στη Λιντς
Ο Χάαλαντ έγραψε ιστορία κόντρα στη Λιντς / Φωτογραφία Associated Press

Με τον Χάαλαντ να φτάνει σε χρόνο ρεκόρ τα 20 τέρματα στην Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε της Λιντς εκτός έδρας με 3-1.

Οι Πολίτες επέστρεψαν στη 2η θέση, παραμένοντας στο κυνήγι της πρωτοπόρου Άρσεναλ, από την οποία πλέον έχουν απόσταση πέντε βαθμών.

Η Σίτι μπήκε από την πρώτη στιγμή στον αγωνιστικό χώρο του «Elland Road» σαν πραγματική πρωταθλήτρια. Άλλωστε, μόλις στο 1' ο Μελιέ σταμάτησε τον Χάαλαντ σε τετ α τετ. Οι Πολίτες κυκλοφορούσαν την μπάλα και με άνεση έφταναν στα πέριξ της περιοχής της Λιντς. Κάπως έτσι, κατάφεραν να δημιουργήσουν πολλές και καλές τελικές.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Ρόδρι, ο οποίος πήρε το «ριμπάουντ» μετά από πλασέ του Μαχρέζ εντός περιοχής, και την απόκρουση του Μελιέ.

Στο 51' ο Κοχ έκανε τραγικό λάθος στη μεσαία γραμμή, ο Γκρίλις έκλεψε, κουβάλησε την μπάλα και έσπασε στον Χάαλαντ που την έσπρωξε στα δίχτυα.

Ο Χάαλαντ έκανε το 3-0 γράφοντας ιστορία καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης στην Premier League, που έφτασε τα 20 γκολ σε μόλις 14 παιχνίδια.

Η Λιντς μείωσε με ωραία κεφαλιά του Στράουκ στο 73ο λεπτό.

Ο Χάαλαντ αστόχησε σε τετ α τετ στο 78' και ένα λεπτό αργότερα ο Γκέλχαρντ δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά και να βάλει φωτιά στο ματς ενώ ο νεαρός επιθετικός σπατάλησε ακόμη μια καλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις.