Premier League: Διπλό με ανατροπή σε 9 λεπτά η Αρσεναλ - iefimerida.gr

Premier League: Διπλό με ανατροπή σε 9 λεπτά η Αρσεναλ

Ο Ομπαμεγιάνγκ της Αρσεναλ κάνει γυριστό με αντίπαλο την Γουέστ Χαμ
Νίκη ανάσα για την Αρσεναλ στην Premier League / Φωτογραφία: AP

Η Αρσεναλ ήταν η νικήτρια στον αγώνα που έκλεισε την 16η αγωνιστική της Premier League, με αντίπαλο την Γουέστ Χαμ.

Οι «κανονιέρηδες» αν και βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 στο ημίχρονο, από γκολ του Ογκμοπνά στο 38’, κατάφεραν μέσα σε εννέα λεπτά στην επανάληψη, να πάρουν τους τρεις βαθμούς, που είχαν μεγάλη ανάγκη.

Αρχικά ο Μαρτινέλι ισοφάρισε στο 60’, με τον Πέπε να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του Λονδίνου στο 66’, έπειτα από ασίστ του Ομπαμεγιάνγκ. Ο τελευταίος έκλεισε το σκορ στο 69’ και έφερε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του, η οποία είχε να νικήσει από τις 6 Οκτωβρίου, όταν επικράτησε στην έδρα της με 1-0 της Μπόρνμουθ.

Με αυτή τη νίκη έφτασε τους 22 βαθμούς (16 έχει η Γουέστ Χαμ) και βρίσκεται στην 9η θέση, μαζί με Σέφιλντ, Νιουκάστλ και Κρίσταλ Πάλας. Πλησίασε παράλληλα την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που έχει το τελευταίο εισιτήριο για την Ευρώπη αυτή τη στιγμή, με 24 βαθμούς στην 5η θέση της βαθμολογίας.