Premier League: Με ανατροπή στα τελευταία λεπτά, η Τσέλσι «σκότωσε» την Αρσεναλ (1-2) - iefimerida.gr

Μεγάλη ανατροπή για τους παίκτες της Τσέλσι
Μεγάλη ανατροπή για τους παίκτες της Τσέλσι / Φωτογραφία: ΑΠΕ

Στο φινάλε «έκρυβε» τις συγκινήσεις το λονδρέζικο ντέρμπι της 20ής αγωνιστικής της Premier League.

Η Άρσεναλ προηγήθηκε νωρίς (13΄) της Τσέλσι στο «Εμιρεϊτς», με γκολ του Ομπαμεγιάνγκ, και μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο έδειχνε να κρατάει σχετικά εύκολα τη νίκη, που θα ήταν η πρώτη με τον Μίκελ Αρτέτα στον πάγκο της. Όμως, μία τραγική έξοδος του Λένο σε εκτέλεση φάουλ του Μάουντ, επέτρεψε στον Ζορζίνιο να ισοφαρίσει από το... πουθενά στο 83΄ και τέσσερα λεπτά αργότερα, σε ταχύτατη αντεπίθεση των «μπλε», ο Εϊμπραχαμ συνδυάστηκε ωραία με τον Γουίλιαν και τελείωσε τη φάση, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2 που εδραιώνει την Τσέλσι στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.