Premier League: 4αρα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ήττα για Τσέλσι -Ισοπαλία η Αρσεναλ - iefimerida.gr

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε με ανατροπή
Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε με ανατροπή /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: AP

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με το εντυπωσιακό 4-1 μετά από ανατροπή πέρασε ιδανικά την Boxing Day στην Premier League.

Η Νιουκάστλ... έκανε το λάθος να προηγηθεί στο «Ολντ Τράφορντ», με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να «απαντά» με τέσσερα γκολ και με το εμφατικό 4-1 να φτάνει στην άνετη νίκη, στο προτελευταίο χρονικά σημερινό ματς της Boxing Day της Premier League. Το γκολ του Λονγκσταφ στο 17΄ όχι μόνο δεν επηρέασε τους «μπέμπηδες», αντίθετα, τους πείσμωσε περισσότερο και πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο είχαν φέρει τα πάνω κάτω με 3 τρία μέσα σε 18 λεπτά. Με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο δεύτερο μέρος ο Μαρσιάλ «σφράγισε» με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την επιστροφή των «κόκκινων διαβόλων» στις νίκες μετά την ήττα από την Γουότφορντ.

Το μεγάλο «μπαμ» της Boxing Day στην Αγγλία (19η αγωνιστική) έκανε η Σαουθάμπτον, ενώ μεγάλες νίκες που τους έδωσαν τη δυνατότητα να «αναπνεύσουν» βαθμολογικά πέτυχαν οι Αστον Βίλα, Κρίσταλ Πάλας και Εβερτον. Ισόπαλη, 1-1, με την Μπόρνμουθ η Άρσεναλ στο ντεμπούτο του Μικέλ Αρτέρα στον πάγκο της. Η Τσέλσι προερχόταν από το μεγάλο «διπλό» επί της Τότεναμ στο ντέρμπι του Λονδίνου, ωστόσο, μέσα στο «Στάμφορντ Μπριτζ», γνώρισε την ήττα με 0-2 από την Σαουθάμπτον. Οι «Αγιοι» που σε κάθε ματς δίνουν κι από έναν τελικό για την αποφυγή του υποβιβασμού, κατάφεραν να αποσπαστούν από την επικίνδυνη ζώνη και συγκεκριμένα να ξεφύγουν με 3 βαθμούς από την Αστον Βίλα, που την ίδια ώρα έπαιρνε «χρυσό τρίποντο» επί της ουραγού, πλέον, Νόριτς (1-0).