Απίστευτο: Η Αστον Βίλα διέσυρε με 7-2 την πρωταθλήτρια της Premier League Λίβερπουλ! - iefimerida.gr

Πανηγυρισμοί των παικτών της Αστον Βίλα
Πανηγυρισμοί των παικτών της Αστον Βίλα/ Φωτογραφία: AP IMAGES

Εναν απίστευτο διασυρμό γνώρισε η Λίβερπουλ στο Μπέρμιγχαμ, όπου για την 4η αγωνιστική της Premier League ηττήθηκε με 7-2 από την Αστον Βίλα!

Το αποσβολωμένο ύφος του Γιούργκεν Κλοπ τα έλεγε όλα. Ο Γερμανός γελούσε διαρκώς μην ξέροντας πως να αντιδράσει βλέποντας την ομάδα του να διασύρεται εντός των τεσσάρων γραμμών. Ο Τζακ Γκρίλιες σημείωσε δύο γκολ και τρεις ασίστ, ενώ ο Όλι Γουάτκινς έκανε χατ-τρικ και έδωσε μία ασίστ.

Από το ημίχρονο κιόλας το παιχνίδι είχε πάρει τον δρόμο του. Μόλις στο 4' ο Γουάτκινς άνοιξε το σκορ, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 22' έκανε το 2-0. Αμφότερα τα τέρματα προήλθαν από ασίστ του αρχηγού Γκρίλις. Ο Σαλάχ στο 33' έβαλε ξανά στο παιχνίδι την πρωταθλήτρια Αγγλίας, αλλά πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί στο 35' ο ΜακΓκιν είχε ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-1. Μάλιστα στο 39' ο Γουάτκινς έκανε χατ-τρικ σημειώνοντας ακόμα ένα τέρμα για να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 4-1.

Στο δεύτερο μέρος, ο Κλοπ προσπάθησε να αλλάξει τη μοίρα του ματς, αλλά ο Μπάρκλεϊ στο 55' με ασίστ του Γκρίλις έκανε το 5-1 για να κόψει ολοκληρωτικά τα πόδια των φιλοξενούμενων. Ο Σαλάχ βρήκε και πάλι δίχτυα στο 60', όμως αυτό λίγη σημασία είχε καθώς η ψαλίδα άνοιξε εκ νέου. Στο 66' είχε έρθει η στιγμή του Γκρίλις να σκοράρει, ενώ στο 75' ο ίδιος παίκτης έγραψε το ονειρικό για την ομάδα του 7-2.

«Εξάρα» έριξε ο Μουρίνιο στην... πρώην

Ο Ζοσέ Μουρίνιο, δε, πήρε… εκδίκηση από την πρώην ομάδα του, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς η Τότεναμ επικράτησε 6-1 μέσα στο «Ολντ Τράφορντ», για την 4η αγωνιστική της Premier League. Δεν αποκλείεται μάλιστα μετά το σημερινό αποτέλεσμα, που αποτελεί στίγμα στη σπουδαία ιστορία της Γιουνάιτεντ, να τεθεί θέμα παραμονής του Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ στην τεχνική ηγεσία της ομάδας.

Η Μάντσεστερ προηγήθηκε με πέναλτι του Φερνάντες μόλις στο 2ο λεπτό, αλλά από εκεί και πέρα η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, που είδε την Τότεναμ να κάνει «πάρτι» απέναντι στην πρώην ομάδα του, κυριάρχησε απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο και πήρε τη μεγάλη νίκη με τα τέρματα των Ντομπελέ (4') Σον (7', 37'), Κέιν (30', 79' πεν.) και Οριέ (51').

Να σημειωθεί πως η Μάντσεστερ αγωνίστηκε από το 28ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Αντονι Μαρσιάλ, ο οποίος χαστούκισε τον Ερικ Λαμέλα.

Νωρίτερα, νίκες για την Αρσεναλ και τη Γουλβς, καθώς επικράτησαν δύσκολα της Σέφιλντ Γιουνάτεντ με 2-1 και της Φούλαμ με 1-0 αντίστοιχα. Νωρίτερα, βαριά ήττα γνώρισε η Λέστερ από την Γουεστ Χαμ. Οι «αλεπούδες» έχασαν στην έδρα τους με 0-3 και ταυτόχρονα γνώρισαν την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα, ενώ στο άλλο παιχνίδι η Σαουθάμπτον επικράτησε με 2-0 της Γουέστ Μπρομ.