Πόλο: Άνετη νίκη 13-3 για την Εθνική γυναικών κόντρα στη Γερμανία, στο Ευρωπαϊκό του Σπλιτ [βίντεο] - iefimerida.gr

Η Εθνική Ελλάδας πόλο των Γυναικών
Η Εθνική Ελλάδας πόλο των Γυναικών / Φωτογραφία: Intime

Η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών πέτυχε την τρίτη νίκη της Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Σπλιτ.

Με μία διαδικαστική νίκη 13-3 επί της Γερμανίας συνέχισε η Εθνική υδατοσφαίρισης των γυναικών τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Σπλιτ. Παρότι δεν έπιασε καλή απόδοση, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν είχε κανένα πρόβλημα να επιβάλει την ανωτερότητά του και να πάρει τη νίκη.

Η Αλεξία Καμμένου ξεκούρασε στο σημερινό ματς την αρχηγό Μαργαρίτα Πλευρίτου και την Ιωάννα Χυδηριώτη (έμειναν εκτός 13άδας), καθώς και τη βασική τερματοφύλακα, Ιωάννα Σταματοπούλου, που δεν έπαιξε καθόλου.

Η ελληνική ομάδα θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στην Α΄ φάση το Σάββατο (3/9, 18:30), με αντίπαλο την οικοδέσποινα Κροατία, οπότε και αναμένεται να «σφραγίσει» τη δεύτερη θέση του Α' ομίλου, που θα τη φέρει πιθανότατα αντιμέτωπη στα προημιτελικά με το Ισραήλ.

Η Εθνική εμφανίστηκε πολύ χαλαρή στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και χρειάστηκε κάτι παραπάνω από τέσσερα λεπτά για να ανοίξει το σκορ με την Πάτρα. Η άμυνα λειτούργησε καλά, με διαδοχικά κλεψίματα, τα οποία όμως η ελληνική ομάδα δεν αξιοποίησε για να σκοράρει στην κόντρα και να ξεφύγει. Τη λύση έδωσαν οι φουνταριστές, και κυρίως η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη, που μπήκε στο ματς στη δεύτερη περίοδο και σκόραρε δύο φορές μέσα στο πρώτο λεπτό. Η ελληνική ομάδα ξέφυγε 8-1, αλλά στο τέλος του ημιχρόνου οι Γερμανίδες βρήκαν δύο γκολ σε γρήγορες επιθέσεις και μείωσαν σε 8-3.

Στα δύο τελευταία οκτάλεπτα οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου κράτησαν απαραβίαστη την εστία τους, όμως η επιθετική τους απόδοση σίγουρα προβλημάτισε την ομοσπονδιακή τεχνικό. Είναι χαρακτηριστικό ότι η εθνική έχασε δύο πέναλτι (Τριχά και Β. Πλευρίτου), είχε 0/4 στην παίκτρια παραπάνω και συνολικά μόλις 31% στα σουτ (13/42).

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την τυπικά γηπεδούχο Γερμανία): 0-2, 3-6, 0-3, 0-2

Η εξέλιξη του σκορ: 0-1 Πάτρα (περιφέρεια), 0-2 Ξενάκη (φουνταριστός), 0-3 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστός), 0-4 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστός), 0-5 Τριχά (μπάσιμο), 0-6 Β. Πλευρίτου (πέναλτι), 1-6 Φόσεμπεργκ (π.π.), 1-7 Σάντα (περιφέρεια), 1-8 Μυριοκεφαλιτάκη (κόντρα), 2-8 Φράι (κόντρα), 3-8 Πλοτς (περιφέρεια), 3-9 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια), 3-10 Νίνου (περιφέρεια), 3-11 Ελληνιάδη (περιφέρεια), 3-12 Σάντα (κόντρα), 3-13 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστός).

Η εθνική είχε 0/4 με παίκτρια παραπάνω, 1/3 πέναλτι, 5 γκολ από την περιφέρεια, 4 από θέση φουνταριστού, 1 με μπάσιμο και 2 στην κόντρα.

Η Γερμανία είχε 1/5 με παίκτρια παραπάνω, 1 γκολ από την περιφέρεια και 1 στην κόντρα.

Οι συνθέσεις:
ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Σβεν Σουλτς): Γκούζε, Φόσεμπεργκ 1, Πετίκη, Πλοτς 1, Ντάικε, Λουντβιχ, Ρικ, Φράι 1, Ταντάι, Κάιλστρα, Στούβε, Κρούκενμπεργκ, Χαϊνμπίχνερ
ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Σταματοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου, Ελληνιάδα 1, Σάντα 2, Τριχά 1, Ξενάκη 1, Νίνου 1, Πάτρα 1, Σιούτη, Β. Πλευρίτου 2, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη 4, Σωτηρέλη

** Εκτός ελληνικής 13άδας έμειναν η Ιωάννα Χυδηριώτη και η Μαργαρίτα Πλευρίτου. Χρέη αρχηγού, εν τη απουσία της μεγαλύτερης αδελφής της, εκτέλεσε η Ελευθερία Πλευρίτου.