Ποδόσφαιρο: Ηττα-σοκ (1-0) της Μπαρτσελόνα από την Χετάφε, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε την Νιουκάστλ - iefimerida.gr

Ο Φατί της Μπαρτσελόνα

Μετά τη Ρεάλ Μαδρίτης (που γνώρισε εντός έδρας ήττα-σοκ από την Κάντιθ), «στραβοπάτησε» και η Μπαρτσελόνα στην 6η αγωνιστική της La Liga.

Οι «μπλαουγκράνα» (που είχαν δοκάρι στο 90'+7' με τον Μέσι) ηττήθηκαν με 1-0 στην έδρα της Χετάφε και έμειναν (με ματς λιγότερο) στα... χαμηλά «πατώματα» του βαθμολογικού πίνακα, τη στιγμή που τέσσερις ομάδες μοιράζονται την κορυφή. Το γκολ των Μαδριλένων σημείωσε ο Μάτα με πέναλτι στο 56'.

Νωρίτερα η Κάντιθ πέτυχε μια από τις σημαντικότερες νίκες στην Ιστορία της, επικρατώντας μέσα στο «Αλφρέδο ντι Στέφανο» της πρωταθλήτριας Ρεάλ Μαδρίτης με 1-0! Το γκολ της νίκης-«βόμβα» για τους «νεοφώτιστους» στην κατηγορία πέτυχε ο Αντονι Λοσάνο στο 16ο λεπτό.

Στο μεταξύ, η Γρανάδα νίκησε 1-0 τη Σεβίλη, η οποία αγωνιζόταν με δέκα παίκτες στο δεύτερο ημίχρονο, πανηγυρίζοντας την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια. Το γκολ που επέτρεψε στην Γρανάδα, εκ των αντιπάλων του ΠΑΟΚ στον 5ο όμιλο του Europa League, σημείωσε στο 82ο λεπτό ο Γιεντέρ Ερέρα από τη Βενεζουέλα.

Τα χθεσινά αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

• Γρανάδα-Σεβίλη 1-0 (82' Ερέρα)
  • Θέλτα-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-2 (6' Σουάρες, 90' Καράσκο)
  • Ρεάλ Μαδρίτης-Κάντιθ 0-1 (16' Λοσάνο)
  • Χετάφε-Μπαρτσελόνα 1-0 (56' πέν. Μάτα)

Συνέρχεται η Γιουνάιτεντ , πέρασε από το Νιουκάστλ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ άρχισε να... ξυπναει στην Premier League και με το εμφατικό 4-1 επί της Νιούκαστλ στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», σημείωσε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα και βελτίωσε τη βαθμολογική της θέση.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό με αυτογκόλ του Σο, όμως η συνέχεια ανήκε στους «κόκκινους διαβόλους». Στο 23' ο Μαγκουάιρ έφερε το ματς στα ίσα και στα τελευταία λεπτά ακολούθησε... καταιγίδα. Στο 86' ο Μπρούνο Φερνάντες που είχε χάσει πέναλτι στο 58') έκανε το 1-2, δίνοντας προβάδισμα νίκης στην ομάδα του Σόλσκιερ, για να έρθουν τα γκολ των Γουάν-Μπισάκα (90') και Ράσφορντ (90'+6'), που έδωσαν διαστάσεις... θριάμβου στο διπλό της Γιουνάιτεντ.

Η Μάντσεστερ Σίτι, αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League, δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά νίκησε με 1-0 την Αρσεναλ, για την 5η αγωνιστική της Premier League. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα πήρε τη σημαντική νίκη με το γκολ του Ραχίμ Στέρλινγκ στο 23ο λεπτό. Οι «πολίτες» αγωνίστηκαν με τους: Εντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Ακε, Ρόντρι, Μαχρέζ, Κανσέλο, Σίλβα, Φόντεν, Στερλινγκ και Αγουέρο (65' Γκουντογκάν).

Νωρίτερα, έχασε πολύτιμο έδαφος η Τσέλσι, καθώς δεν μπόρεσε να νικήσει τη Σαουθάμπτον (3-3). Η ομάδα του Λονδίνου προηγήθηκε δύο φορές, αλλά οι «άγιοι» κατάφεραν στις καθυστερήσεις του αγώνα να κάνουν την έκπληξη και να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας στο «Στάμφορντ Μπριτζ».

Τα χθεσινά αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής του αγγλικού πρωταθλήματος:

• Έβερτον-Λίβερπουλ 2-2 (19΄ Κιν, 81΄ Κάλβερτ-Λιούιν - 3΄ Μανέ, 72΄ Σαλάχ)
  • Τσέλσι-Σαουθάμπτον 3-3 (15', 29' Βέρνερ, 59' Χάβερτζ-43' Ινγκς, 57' Ανταμς, 90'+ Βέστεργκαρντ)
  • Μάντσεστερ Σίτι-Άρσεναλ 1-0 (23' Στέρλινγκ)
  • Νιούκαστλ-Μάντσεστερ Γ. 1-4 (2' αυτ. Σο - 23' Μαγκουάιρ, 86' Φερνάντες, 90' Γουάν-Μπισάκα, 90'+6' Ράσφορντ